Triazole grubu fungisitlerin bazı önemli antagonist fungusların in vitroda gelişmelerine etkileri üzerine araştırmalar
Effect of triazole fungicides on the growth of antagonist fungi in vitro
- Tez No: 58289
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRİAZOLE GRUBU FUNGİSİTLERİN BAZI ÖNEMLİ ANTAGONIST FUNGUSLARIN İNVİTRODA GELİŞMELERİNE ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ayşe DEMİRCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIO?LU 1997 Sayfa : 85 JÜRİ : Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIO?LU Araştırmada, Triazole grubu fungusitlerin bazı önemli antagonist funguslar üzerine etkileri incelenmiştir. Denemelerde 8 adet triazole grubu fungisitin (Cyproconazole,Diniconazole, Flusilazole, Hexaconazole, Myclobutanil, Penconazole, Tebuconazole, Triticonazole),7 adet önemli antagonist fungus türü Trichoderma harzianutn, Trichoderma viride, Trichoderma pseudokoningii, Trichoderma hamutum, Gliocladium viride, Aspergillus niger, Penicillium verrucosum ve non-patojen Fusarium oxysporum 'un in vitroda PDA ortamındaki gelişmeleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme sonuçlarına göre fungusitlerin ECso dozları tespit edilmiştir. Buna göre denemeye alınan antagonist ve non-patojen funguslar üzerine Flusilazole' nin çok yüksek etkiye sahip olduğu görülmüş, bunu Tebuconazole, Diniconazole ve Penconazole izlemiştir. Cyproconazole ve Triticonazole denemeye alman funguslar üzerinde en düşük etkiye sahip fungisitler olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Antagonist Fungus,TriazoIe grubu fungisitler
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF TRIAZOLE FUNGICIDES ON THE GROWTH OF ANTAGONIST FUNGI IN VITRO Ayşe DEMİRCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Hant Protection Supervisor: Prof.Dr. Y.Zekai KATIRCIO?LU 1997, Page: 85 Jury: Prof.Dr. Y.Zekai KATIRCIO?LU In this research,the effects of eight triazole fungicides (Cyproco- nazoIe,Diniconazole, Flusilazole, Hexaconazole, Myclobutanil, Penconazole, Tebuconazole and Triticonazoie ) on the growth of seven antagonist fungi (Trichoderma harzianum, T. viride,T.pseudokoningii, T.hamatum, Gliocladium viride, Aspergillus niger and PenicilUum verrucosum) and a non pathogen Fusarium oxysporum on PDA were examined, and EC50 doses of fungicides against the fungi were determined. According to the results of the research,it is determined that,fiusilazole was the most effective fungicide on antagonist fungi and it was followed by tebuconazole,diniconazole and penconazole respectively.Cyproconazole and triticonazoie was the least effective fungicides,which was examined, against the antagonist fungi. KEY WORDS: Antagonist fungi, Triazole fungicides.