Okul yöneticilerinin iş doyum düzeyleri ile değişim eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between the level of school administrators job satisfaction and their change inclinations
  1. Tez No: 582890
  2. Yazar: NURBAKİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT ELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin iş doyum düzeyleri ile değişim eğilimleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırmanın evrenini, Samsun ilinin Atakum, Tekkeköy, Canik ve İlkadım ilçelerinde görev yapan okul yöneticileri oluşturmaktadır. Bu ilçelerde 195'i müdür, 446'sı müdür yardımcısı olmak üzere toplam 644 yönetici görev yapmaktadır. Araştırmada basit tesadüfî örnekleme yöntemi kullanılarak örneklem belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 114'ü müdür, 209'u müdür yardımcısı olmak üzere toplam 323 yönetici oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Değişim Eğilimleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri olan İş Doyumu Ölçeği ve Değişim Eğilimleri Ölçeği puanlarının dağılımı için Kolmogorov smirnov testi yapılmış, her iki test için de dağılımların normalliği sınanmıştır. Ankette yer alan bağımsız kategorik değişkenlere göre ölçek toplam ve alt boyut puan ortalamaları arasındaki farklılıkların sınanması için ilişkisiz grup t testi (kategori sayısı iki olduğunda) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) (kategori sayısı ikiden daha fazla olduğu durumlarda) işlemi yapılmıştır. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin içsel doyum düzeylerinin dışsal doyum düzeylerine göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin iş doyum düzeylerinin mesleki kıdem, görev ve ücret değişkenleri açısından anlamlı biçimde farklılaşırken; cinsiyet, medeni durum, branş ve eğitim düzeyi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yöneticilerin çoğunlukla değişimde girişimci oldukları, değişimin yararına inandıkları, statükoyu koruma eğiliminde oldukları ve orta düzeyde değişime direnç gösterdikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin değişime yönelik eğilimleri; mesleki kıdem, görev, eğitim düzeyi, ücret, branş değişkenleri açısından anlamlı biçimde farklılaşırken; cinsiyet, medeni durum, değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yöneticilerin içsel iş doyumları arttıkça, özellikle değişimde girişimcilik ve değişimin yararına inanma eğilimleri de artmaktadır. Yöneticilerin dışsal doyumları arttıkça, özellikle değişimde girişimcilik ve değişimin yararına inanma eğilimleri de artmaktadır. Okul yöneticilerinin iş doyumları arttıkça, değişim eğilimleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to fix the relationship between school principals' job satisfaction scale and trends of change. The content of the research is formed for the school principals who have been working in Atakum, Tekkeköy, Canik and İlkadım districts of Samsun. In these districts 195 school principals, 446 assistant principals and in total 644 administrators have been working. In the research the sampling has been determined by using Basic Random Sampling Method. In the Sampling of the Research, there have been 114 School Principals, 209 assistant principals, in short 323 Administrators. Personal Information Form, Minnessota Job Satisfaction Scale, Change Trends Scale have been used for the collection of data. Kolmogorov Smirnov Test has been applied for the Distribution of the Job Satisfaction Scale Points and Change Trend Scale Points which are continous variables of the research and the normality of the distributions has been proved for both of the tests. According to independent categorical variables in the questionnaire, unrelated group t-Test (when the category number is 2) and one way analysis of variance (ANOVA) (when the category number is more than 2) have been mad efor checking over the differences between total scale and lower dimension point averages. At the end of the research, school principals' ıntrinsic satisfaction levels are significanty higher than their extrinsic satisfaction levels. School principals' job satisfaction levels can be different with regard to professional seniority, task and wage change, on the contrary, there hasn't been found any significant difference with regard to gender, marital status, branch, Education level Variables. It has been deduced that Administrators are entepreneors mostly in alteration and in the tendency to keep the statusquo and they put up resistance to changing at moderate acute. While the administrators' ıntrinsic and extrinsic satisfaction are increasing the tendency of believing in the benefit of changing and entrepreneurship on changing are on the increase. While the administrators' job satisfaction is increasing, their tendency to changing is on the increase, too.