Doğal ortamlarda ve piyasada satılan ıhlamur (Tilia sp.)'larda iz element içeriği
The content of trace element in linden (Tilia sp.) sold in natural places and bazaars
- Tez No: 582921
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, araziden toplanan Tilia sp. numuneleri ile piyasada paket ve aktarlarda açık olarak satılan Tilia sp. çaylarının iz element içerikleri yaş yakma ve demleme teknikleri kullanılarak indüktif eşlenmiş plazma optimum emisyon spektroskopisi (ICP-OES) kullanılarak belirlendi. Bunun için Rize - Merkez, Ardeşen, Derepazarı, Pazar ve Fındıklı ilçelerinden trafik yoğunluğunun olduğu ve trafik yoğunluğunun olmadığı alanlardan tespit edilen ıhlamur ağaçlarından çiçekler toplandı. Ayrıca aktarlarda açık satılan ıhlamur çayları ile yine marketlerde satılan sallama paket ıhlamur çayları araştırma materyali olarak kullanıldı. Yapılan analizlerde hem bitki ekstraktında hem de demleme yapılan çay örneklerinde trafiğin yoğun olduğu alanlarda bütün iz elementlerinin daha fazla biriktiği görüldü. Yine demleme yapılan numunelerin iz element değerlerinin trafik yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda daha fazla olduğu, ancak demleme süreleri dikkate alındığında ise demleme süresinin artmasına paralel olarak iz element konsantrasyonlarında önemli ve anlamlı bir değişimin olmadığı, elde edilen verilerin istatistiksel olarak herhangi bir farklılık göstermediği ve tüm demleme sürelerinde birbirine yakın değerlerin olduğu tespit edildi. Araziden toplanan, paket ve açık olarak satılan Tilia sp. bitkisinin tüm yaş yakma ve demleme süreleri dikkate alındığında çoğu metalin demleme suyuna az geçtiği belirlenmiş olup yaş yakma sonuçlarının daha fazla ağır metal içerdiği tespit edildi. Yaş yakma ve demleme sonuçları trafik faktörüne göre toplu olarak değerlendirildiğinde tüm elementlerin trafik yoğunluğunun olduğu alanlarda daha fazla biriktiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was found out by being used emission spectroscopy (ICP-OES), the techniques of infusing and wet burning, content of trace element of Tilia sp. which is sold without any package in the herbalist and the examples of Tilia sp. in packages picked up in the fields. In order to make this study, the flowers were picked up from the trees in Rize (center), Ardeşen, Pazar, Fındıklı, Derepazarı and also the regions which are intensified in terms of traffic or not. Moreover, linden tea sold without packages in the herbalist and linden-tea bag sold in the markets were used as the basic materials. In the analysis performed, both in the plant extract and in the patterns of tea infused and also in the areas which are intensified by the traffic, it was seen that the whole trace element much more got together. Nonetheless, when the duration of infusing was taken into the consideration, parallelly to increasing the duration of infusing, the concentration of trace element didn't change in a significant and meaningful way. It was defined that the values were close to each other in terms of duration, the data provided by the study didn't give any differences. It was percieved that in the linden picked up from the field and the one sold without packages. Many metals were less mixtured with the infusing water when the duration of infusing were taken into the consideration, furthermore, the results of wet burning included more heavy metal. When the wet burning and the results of infusing were evaluated totally in terms of the traffic, all elements were defined to become together much more in the region of the intensified traffic.