Buğdayda kullanılan farklı etki mekanizmasına (als ve accase) sahip herbisitlerin kısır yabani yulaf (Avena sterilis L.)'a karşı etkili minimum dozlarının araştırılması
Determination of the effective minimum doses of als and accase inhibiting herbicides against sterile wild oat (Avena sterilis L.) in wheat field
  1. Tez No: 582927
  2. Yazar: EMRAH MUŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH NEZİHİ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yabancı otlar, buğdaya göre daha erken çimlenebilme ve hızlı gelişme yeteneğine sahip olmaları nedeniyle buğdayla rekabete girerek zarar oluşturmaktadırlar. Bu yabancı otlardan, Kısır Yabani Yulaf (Avena sterilis L.), bugün Çukurova Bölgesi buğday ekim alanlarında ana zararlı konumunda olup, mücadelelerinde çoğunlukla herbisitler kullanılmaktadır. Herbisitlerin, gereksiz ve aşırı kullanımının getirmiş olduğu çevre kirliliği, yüksek maliyet, kalıntı ve direnç oluşumu gibi bazı problemlerin önüne geçilebilmesi için herbisit kullanımında optimizasyona gerek duyulmaktadır. Tüm bu problemler göz önüne alındığında, ana zararlı yabancı otların tür bazında ve etkili minimum dozlarında ruhsatlandırılması gerekliliği nedeniyle bu çalışma planlanmıştır. Çalışmada buğdayda ruhsatlı, mesosulfuron-methyl 45 g/kg+thiencarbazone-methyl 22.5 g/kg+iodosulfuron- methyl-sodium 9 g/kg ve pinoxaden 50 g/l+cloquintocet-mexyl 12.5 g/l etkili maddeli herbisitlerin, Kısır Yabani Yulaf için etkili minimum dozunu belirlemek hedeflenmiştir. Sonuçlara göre, herbisitlerin uygulanan tüm dozları Kısır Yabani Yulaf (Avena sterilis L.) üzerinde etkilidir. En yüksek etki ise mesosulfuron-methyl 45 g/kg+thiencarbazone-methyl 22.5 g/kg+iodosulfuron-methyl-sodium 9 g/kg' ın önerilen dozuna (25 g/da, 18,75 g/da, 12,5 g/da, 6,25 g/da) aittir. Kısır Yabani Yulaf (Avena sterilis L.)' ın 2018-2019 yılları kuru ağırlık ortalamalarına göre % etki sırasıyla %86,4, %72, %70,5 % 65,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, weeds are germinate earlier than the wheat crop and have the ability to grow rapidly because of wheat damage and enters into competition. Among these weeds, sterile wild oat (Avena sterilis L.) which is the main pest in wheat cultivation areas of Çukurova Region and herbicides are mostly used in their control. In order to avoid some problems such as environmental pollution, high cost, formation of residues and resistance caused by unnecessary and excessive use of herbicides, optimization of herbicide use is needed. In view of all these problems, this study was planned because it is necessary registration the main harmful weeds on species basis and effective minimum doses. The aim of this study was to determine the minimum dose of mesosulfuron-methyl 45 g/kg+thiencarbazone-methyl 22.5 g/kg+iodosulfuron-methyl-sodium 9 g/kg and pinoxaden 50 g/l+cloquintocet-mexyl 12.5 g/l active ingredients, registered in wheat, for sterile wild oat. According to the results, all applied doses of herbicides were effective on sterile wild oat (Avena sterilis L.). The highest effect was found on mesosulfuron-methyl 45 g/kg+thiencarbazone-methyl 22.5 g/kg+iodosulfuron-methyl-sodium 9 g/kg at the recommended dose (25 g/da, 18,75 g/da, 12,5 g/da, 6,25 g/da). The percentage effects of mesosulfuron-methyl 45 g/kg+thiencarbazone-methyl 22.5 g/kg+iodosulfuron-methyl-sodium 9 g/kg according to dry weight of sterile wild oat (Avena sterilis L.) were determined 86,4%, 72%, 70,5%, 65,3% respectively as mean of two years (2018 and 2019).