SFH madencilik ana nakliyat galerisinde açıklık duraylığının incelenmesi ve yapısal sınıflandırma
Investigation of the opening stability in SFH mining main transport gallery and structural classification
- Tez No: 582939
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yeraltı kömür madenciliğinde, üretim faaliyetlerinin yapıldığı ayaklara hizmet sağlayan ana galerilerin duraylığı, düzenli üretim, nakliyat ve havalandırmanın sağlanması açısından önemlidir. Kaya kütlesi sınıflama sistemleri, tasarım hedefleri ve sahanın jeolojisi de dikkate alınarak, ana galeriler için gözleme dayanan yararlı tasarım araçlarıdır. SFH Madencilik ana nakliyat galerisinde açıklık duraylığının incelenmesi ve yapısal sınıflandırma başlıklı bu tez çalışmasında ikinci bölümde, kaya malzemesi ve kütlesi kavramı açıklanıp, kömür madenlerinde uygulanmakta olan bazı kaya kütlesi sınıflama sistemleri tanıtılmıştır. Ayrıca, mevcut kaya kütlesi sınıflama sistemlerinde yer alan değiştirgeler (dayanım, süreksizlik, su vb.) incelenip Zonguldak kömür havzasında ve tez çalışması kapsamında incelenmekte olan SFH Madencilik sahasında uygulanabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, SFH Madencilik işletme sahası, yöntemi ve iş güvenliği uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde; SFH Madencilik ana nakliyat galerisinde yerinde gözlemler ve yapısal sınıflandırma çalışmaları yer almakta olup ayrıntılı değerlendirmeler yapılmıştır. Gözlem ve incelemeler sonucunda elde edilen verilerle oluşturulan yapısal bölge sınıflamalarında, Marinos ve Hoek (2001) tarafından önerilen heterojen ve tabakalı kaya kütlesi koşulları için GSI abağı taşkömürü madeni için ilave düzenlemeler yapılarak kullanılmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde ilgili GSI abağının taşkömürü madenlerinde yapısal bölgelerin sınıflandırılmasında kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In underground coal mining, the stability of the main galleries that provide service to longwalls where production activities are carried out is important in order to ensure regular production, transportation and ventilation. Rock mass classification systems are useful design tools based on observation for the main galleries, taking into account the design objectives and the geology of the site. In this thesis titled investigation of opening stability and structural classification in the main transport galleries of SFH Mining, the terms of rock material and mass are explained and some rock mass classification systems applied in coal mines are introduced in the second chapter. In addition, the parameters (strength, discontinuity, water, etc.) in the existing rock mass classification systems have been examined and evaluated in terms of applicability in the Zonguldak coal basin and SFH Mining field which is being examined within the scope of the thesis. In the third chapter, information about SFH Mining site, method and occupational safety applications are given. In the structural region classifications which were obtained from the insitu observations and investigations, additional arrangements were made according to hard coal mine conditions to GSI chart for heterogeneous and layered rock mass conditions proposed by Marinos and Hoek (2001). In general, it has been proved that the relevant GSI chart can be used in the classification of structural regions in hard coal mines.