Zeynep Gedizlioğlu'nun 'Kelimeler' adlı yapıtı üzerine üç göstergebilimsel yaklaşım
Three semiological approaches on Zeynep Gedizlioğlu's work 'Kelimeler'
  1. Tez No: 582967
  2. Yazar: DİDEM ÖZCEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM HİKMET ÖĞÜT, DOÇ. DR. MESUT ERDEM ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada müzikal göstergebilim alanında öncü üç ismin (Jean-Jacques Nattiez, Kofi V. Agawu, Eero Tarasti) çalışmaları ele alınmış, kullandıkları yaklaşım ve kuramlar Zeynep Gedizlioğlu'nun Kelimeler yapıtına uygulanmış, ortaya çıkan bulgular neticesinde bunların yapıta uygulanabildiği alanlar tartışılmış ve göstergebilimin yapıt analizine katkıları sorgulanmıştır. Müzikle göstergebilim ilişkisine dair çalışmalar, 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya konmaya başlanır. Müziğin felsefe, edebiyat ve dilbilim, psikoloji gibi pek çok disiplin ile birlikte okunması kavramsal açıdan yeni perspektifler ortaya koymuştur. Müzikal göstergebilim, ya genel göstergebilimin bir dalı olarak bazı göstergebilim kuramlarının müziğe uygulanması biçiminde tezahür etmiş ya da müzikolojinin bir alt disiplini olarak görülmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde dilbilim ve göstergebilim alanlarına ilişkin ayrıntılı bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde müzik ve göstergebilim ilişkisi incelenmiş, tarihsel süreçleri anlatılmıştır. İlk olarak, Nattiez'nin göstergebilim yaklaşımı ağırlıklı olarak sunulmuş, ardından Agawu ve Tarasti'nin yaklaşım ve kuramı aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, Zeynep Gedizlioğlu'nun kısa yaşam öyküsü ve müzik diline değinilmiş, Kelimeler yapıtı üç ayrı yaklaşımla analiz edilmiş ve bunların yapıt analizine katkıları tartışılmıştır. Bu yaklaşımların her birinin yapıt analizine yeni bir bakış geliştirmede işlevsel olduğu görülmüş, yapıtın içerdiği göstergelerin en çok Nattiez'nin düzeyleriyle kesiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has taken the works of three pioneering names in the field of musical semiology (Jean-Jacques Nattiez, Kofi V. Agawu, Eero Tarasti) and applied their approaches and theories to Zeynep Gedizlioğlu's work Kelimeler. The areas of the work to which these results can be applied have been discussed according to the findings, while also questioning the contribution semiology can provide to musical works analysis. Studies about the relationship of semiology and music begin to come forth in the second half of the 20th century. Reading music along with disciplines such as philosophy, literature and linguistics and psychology have provided new perspectives in terms of theorization. Musical semiology has either entailed applying certain semiological concepts to music or has been seen as a sub-discipline of musicology. In the first section of the study, a detailed introduction to linguistics and semiology has been provided. The second section has analyzed the relationship between music and semiology in its historical context. Firstly, Nattiez's approach to semiology has been presented. This has been followed by Kofi Agawu and Eero Tarasti's approach and theory. In the third section, a short summary of Zeynep Gedizlioğlu's life story and musical language has been provided. Her work Kelimeler has been analyzed from three different perspectives and the contribution these approaches have provided have been discussed. It has been observed that each one of the approaches has been functional in providing a new perspective in musical work analysis; but that the indicators within the work intersect with Nattiez's levels the most.