The enlightenment of Afro-American society
Afro-Amerikan toplumunun aydınlanması
- Tez No: 582966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bugünkü Afrika kökenli Amerikan toplumunun doğru değerlendirilmesi Afrika kökenli bu toplumun tarihi arka planının incelenmesine bağlıdır. Tarih, günümüz sanat ve edebiyatının gerçek anlayışında kritik bir rol oynadığından, tarihsel ve sanatsal bir arka plan çalışması, sanatsal hareketlerin ve eserlerin anlaşılması için kritik öneme sahiptir. Bu tez, Afrika kökenli Amerikan toplumunun tarihini ve sanatını onların kölelik geçmişi çerçevesinde kronolojik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde benimsenen yöntem, olayların ve akımların anlaşılmasına katkıda bulunması umulan kronolojik bir sıralamaya dayanmaktadır. Bu çalışmada; ilk köle gemisinin beyazların toprağına temasından 'Vatandaşlık Hakları Hareketi'ne kadar, olayların ve figürlerin sonuçlar üzerindeki etkileri, olaylar ve önemli figürler ile beraber çalışılarak, objektif bir şekilde ortaya konarak analiz edilmiştir. Bu tezde, tarihi olayların, öne çıkan kişilerin, liderlerin ve zamanın aklının tarihsel arka planını ortaya koyduktan sonra, bunların Afrikalı Amerikan toplumuna özgürlük yolundaki katkılarını araştırmayı sorgulamayı amaçladım. Siyah ırkın kültürel, sanatsal ve bir dereceye kadar politik uyanışı olan Harlem Rönesans'ına tezde geniş bir yer ayrılmıştır. Harem'in devlerinin önemi vurgulanmış, onların Rönesans'a olan katkıları ve gelecek nesillere açtıkları yol ortaya konmuştur. Tezde uygulanan yöntem bilimin bir ilkesi olarak, Rönesans'ın faydaları ve zararları incelenmiştir. Hareketin entelektüellerinin, Afrika kökenli Amerikan toplumunun orijinal bir ürünü olan Caz Müziğine gereken önemi görmezden gelmeleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's African American society's true evaluation depends on the observation of historic background of the African American society's historical background. As history plays a critical role in the true understanding of today's art and literature, a historical and artistic background study is critical for the understanding of the artistic movements and works. This thesis aims chronologically to research the history and art of the African American nation in the framework of their slavery experience. The methodology adopted in the thesis depends on a chronological order, which is expected to contribute to understanding of the events and movements. From the first contact of the slave ship with the white soil to the 'Civil Rights Movement', according to the effects of the figures and events on the consequences, the investigation has objectively presented and analyzed studying on each historical event and figure. After presenting the historical background of the events, the prominent figures, leaders, and minds of the era, I aimed to question and challenge their effects on the African American path of freedom. Majority of the apparently favoring events and figures proved to have disrupted the progress of the race's freedom. Harlem Renaissance, which is the cultural, artistic and to some extent the political revival of the black race, is, dedicated a wide coverage in the thesis. The giants of Harlem are highlighted, their contribution to the Renaissance, and the path they opened for the next generation leaders have accordingly put forth. As the principle of the methodology adopted in the thesis, the Renaissance's benefits, and harms are explored. The fact that movements' intellectuals ignored Jazz as an original product of African American race is challenged.