Turkish adult EFL learners' motivation, participation and performance in Collaborative Strategic Reading classes
Türk yetişkin dil öğrencilerinin İşbirlikçi Stratejik Okuma Derslerinde motivasyonu, katılımı ve performansı
- Tez No: 583027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, İşbirlikçi Stratejik Okuma (CSR) eğitim metodunun Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin okuduğunu anlama motivasyonu, katılımı ve okuduğunu anlama konusundaki performansları üzerinde etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında, Yalova Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda haftalık sekiz saatlik okuma dersi alan 39 hazırlık sınıfı B1 seviyesi üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, deney ve kontrol grupları olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler, yedi hafta boyunca CSR uygulamasıyla okuma dersleri işlerken, kontrol grubundaki öğrenciler CSR ile ilgili bir çalışmada bulunmamış, ancak geleneksel öğretmen tarafından yönetilen tüm sınıf okuma eğitimi ile ders işlemişlerdir. Çalışmada yarı deneysel araştırma modeli benimsemiş ve öntest-sontestler, Okumaya Yönelik Motivasyon Ölçeği (MRQ), öğrenci katılım ölçekleri, öğrencilerin öz değerlendirme notları ile öğrencilerin İşbirlikçi Stratejik Okuma öğretimine ilişkin algıları hakkında bir anketi içeren enstrümanlar aracılığıyla çok sayıda veri toplanmıştır. Eşleştirilmiş örneklem t-testi analizinden elde edilen istatistiksel sonuçlar, CSR'ın okumaya yönelik motivasyon gelişimini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. T-test sonuçları ayrıca CSR öğretiminin okuma performansı üzerinde önemli etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Ön test ve son test karşılaştırması, okuduğunu anlama ve özetleme boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca bulgular, öğrencilerin katılımının yedi haftanın altısında gruplar arasında önemli ölçüde farklı olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, CSR uygulama anketi sonuçlarına göre, öğrenciler CSR'ı okuduğunu anlama aktivitelerinde geleneksel yöntemlere göre daha etkili bulmuştur. Sonuçlar, üniversite düzeyinde dil sınıflarında CSR uygulamasının öğrencilerin motivasyonunu, katılımını ve performansını geliştirmede yardımcı olduğu varsayımını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore the effectiveness of Collaborative Strategic Reading (CSR) on Turkish university prep-school students' reading motivation, engagement, and performance. The study was conducted in the 2017-2018 academic year with 39 prep-class B1 level students, who had eight hours of reading classes every week at Yalova University School of Foreign Languages. The participants were allocated to experimental and control groups. The learners in the experimental group had reading classes with CSR for seven weeks while the learners in the control group received no CSR treatment, yet reading instruction was given with the traditional whole class approach. This study adopted a quasi-experimental design, and multiple types of data were gathered through the instruments comprising pre and post reading tests, the Motivation for Reading Questionnaire (MRQ), participation rubrics, self-assessment rubrics, and CSR implementation questionnaire. The statistical results obtained from paired sampled t-test analysis demonstrated that CSR significantly affects the development of motivation towards reading. The pre-test - post-test comparison was also statistically significant in overall reading performance and summary skills. Furthermore, the findings revealed that students' participation significantly differed among groups in six weeks out of seven weeks. According to CSR questionnaire results, the students found CSR more effective on reading comprehension than the traditional approach. Overall, the results verify the assumption that CSR implementation in university-level language classes is worthwhile to cultivate students' motivation, engagement, and performance.