Malatya Müzesindeki bir grup cam eser
A group of glass work in Malatya Museum
  1. Tez No: 583028
  2. Yazar: CEBRAİL ÖRS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Anadolu coğrafyası, geçmişten günümüze kültür sentezinin yoğrulduğu bir konuma sahip olmuştur. Özelikle Avrupa ile Asya arasında bir köprü niteliğinde olması, çevresindeki etkileşimlere daha hızlı adapte olmasına olanak sağlamıştır. Bu durum sosyo-kültürel yapının oluşmasında olumlu etken oluşturmuş, diğer sanat dallarında görüldüğü gibi cam sanatında büyük etki etmiştir. Anadolu'nun hem doğu hem de batısında gelişen cam, Anadolu'daki yerel kültürle birleşerek kendini oluşturmuştur. Camın kullanılışlı olması, yapım tekniğinin gelişmesi, üretimin hızlanması ve estetik bir yapıyla bütünleşmesi zaman içinde kendini bulmuştur. Özelikle Roma dönemiyle birlikte Anadolu'da yoğunluğunun görülmeye başladığı camın, Türk-İslam döneminde oluşan yeni bir sentezle bütünleşip gelişmesini sürdürmüş ve günümüze kadar gelmiştir. Malatya bulunduğu konum itibariyle çevre iller için geçiş güzergâhı olmuştur. Ayrıca Arslantepe gibi eski yerleşim alanların olması bunu kanıtlamaktadır. Dolayısıyla bölge kültür sentezinin yelpazesi içinde yer almaktır. Bu bağlamda“Malatya Müzesindeki Bir Grup Cam Eser”adlı tez çalışmasıyla müzeye satın alma vb. yolarla kazandırılan 90 adet cam eserlerin kataloglamasını yapması böylelikle cam eserleri bilim dünyasına tanıtmak ve cam ile ilgili yapılacak bilimsel çalışmalara kaynak oluşturmak amacıyla çalışmamız yapılmıştır. Tez çalışması genel hatlarıyla dört bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde Malatya Müzesinin genel tanıtımı, ikinci bölümde camın genel tarihi, üçüncü bölümde kataloglama, dördüncü bölümde değerlendirme ve karşılaştırma yaparak sonuç bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolian geography has had a location where cultural synthesis has been blended from past to present. In particular, it is a bridge between Europe and Asia, allowing it to adapt interactions around it more quickly. This situation has been a positive factor in socio-cultural development, and has had a large impact on the glass art form as seen in other branches of art. The glass has been developing both in the east and west of Anatolia, formed itself by merging with the local culture in Anatolia. The usefulness of glass, the development of the construction technique, the acceleration of production and the integration of an aesthetic structure have found itself in time. Particularly in the Roman period, the glass began to be seen in Anatolia intensely and continued to integrate, developed with a new synthesis form during the Turkish-Islamic period and has survived until today. Malatya has been a transit route for the surrounding provinces because of its location. In addition, the existence of old residential areas such as Arslantepe proves this. Therefore, the region is in a wide range of culture synthesis. In this context, we have a thesis“A Group of Glass Work in Malatya Museum”which includes cataloging 90 types of glass which purchased for Malatya Museum. The aim of this thesis is to introduce glass works to the scientific world and to create a source for scientific studies about glass. The thesis is discussed in four chapters. In the first part, the general presentation of the Malatya Museum, in the second part the general history of glass, in the third part cataloging, in the fourth part evaluation and comparison is finished with the final section.