Chlorella vulgaris kullanılarak Cu(II) ve Pb(II) ağır metallerinin biyosorpsiyonu
Biosorption of Cu(II) and Pb(II) heavy metals using chlorella vulgaris
- Tez No: 583038
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA İÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ağır metallerin yol açtığı çevre kirliliği ekosistemdeki canlı organizmalar için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Mikroalgler, çevreden toksik ve zararlı maddelerin uzaklaştırılması için kullanılma potansiyeline sahip organizmalardır. Bu çalışmada, batch yöntemi uygulanarak Chlorella vulgaris (chlorophyta)'in Cu(II) ve Pb(II) ağır metallerini biyosorpsiyonu araştırılmıştır. Çalışmada farklı pH değerleri, biyosorbent miktarları, temas süreleri, karıştırma hızları ve sıcaklıklar uygulanarak C.vulgaris mikroalginin Cu(II) ve Pb(II) ağır metallerini giderim kapasiteleri incelenmiş ve optimum koşulların belirlenmesi hedeflenmiştir. Cu(II) ağır metali için en yüksek tutunma verimliliği pH 6, biyosorbent miktarı 5 mg, temas süresi 45 dakika, karıştırma hızı 500 rpm, sıcaklık 60 °C, çözelti derişimi 25 mg/L, çözelti hacmi 25 mL olduğunda elde edilmiştir. Pb(II) ağır metali için en yüksek tutunma verimliliği pH 4, biyosorbent miktarı 5 mg, temas süresi 60 dakika, karıştırma hızı 500 rpm, sıcaklık 25 °C, çözelti derişimi 25 mg/L, çözelti hacmi 25 mL sağlandığında elde edilmiştir. Bu çalışma ile optimum koşullar sağlandığında Chlorella hücrelerinin, Cu ve Pb adsorpsiyonunu yüksek verimlilik ile sağlayabildiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution caused by heavy metals poses a serious threat to living organisms in their ecosystem. Microalgae are organisms with the potential to be used for the removal of toxic and harmful substances from the environment. In this study, the biosorption capacity of Cu (II) and Pb (II) ions of Chlorella vulgaris (chlorophyta) was investigated by batch method. In this study, the removal of Cu (II) and Pb (II) heavy metals of C. vulgaris microalgae by applying different pH values, biosorbent amounts, contact times, mixing speeds and temperatures was investigated to determine optimum conditions for these parameters. The highest adsorption efficiency for Cu (II) heavy metal was obtained when pH 6, 5 mg biosorbent amount, 45 minutes contact time, 500 rpm stirring speed, 60 ° C temperature, 25 mg / L solution concentration, 25 mL solution volume. The highest adsorption efficiency for Pb (II) heavy metal was obtained when pH 4, 5 mg biosorbent amount, 60 minutes contact time, 500 rpm stirring speed, 25 ° C temperature, 25 mg / L solution concentration, 25 mL solution volume. We concluded that chlorella cells can achieve Cu and Pb adsorption with high efficiency when optimum conditions are provided.