Erciyes Dağı volkanik kül topraklarında pestisit kirliliği
Pesticide pollution in volcanic ash soils of Erciyes Mountain
  1. Tez No: 583044
  2. Yazar: NAGEHAN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Pestisit kaynaklı birikim ve kirlilik her geçen günlerde artmaya devam etmektedir. Zamanla önemli bir tehdit unsuru haline gelen bu kirliliğe yeteri kadar hassasiyeti göstermek gereklidir. Bu çalışmada Erciyes Dağı ve çevresinden seçilen bazı numune noktalarından toprak numunesi alınarak pestisit analizi yapılmıştır. İki farklı derinlikte alınan toprak örneklerinde yapılan kalıntı analizleri sonucunda üç noktada pestisit kalıntıları belirlenmiştir. Bu kalıntılar farklı konsantrasyonlarda olup, bölgede yapılan tarımsal faaliyetlerin sonucu olduğu düşünülmektedir. Tarımsal faaliyetlerde kullanılan tarım ilaçları inceleme alanında birikim etkisi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Accumulation and pollution from pesticides continues to increase day by day. It is necessary to show sufficient sensitivity to this pollution which has become an important threat in time. In this study, pesticide analysis was carried out by taking soil samples from some sample points selected from Mount Erciyes and its environs. As a result of sampling performed at two different depths, pesticide residues were found at all three points. These residues were observed at different concentrations at three separate points. At this point, it is thought that the agricultural activities in the region give rise to the result. In other words, pesticides used in agricultural activities show accumulation effect in the field of investigation.