RSSI-based hybrid algorithm for real-time pedestrian tracking in indoor environments by using RFID technology
RFID teknolojisi kullanarak kapalı alanlarda gerçek zamanlı RSSI tabanlı hibrid yaya takibi algoritması
  1. Tez No: 583048
  2. Yazar: EBUBEKİR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ÇAVUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kapalı ortamlarda lokasyon bazlı hizmetlerin kullanımı ve önemi her geçen gün artmaktadır. Bu servisler için tam ve gerçek zamanlı konum bilgisi gerekmektedir. Ulusal Konumlandırma Sistemi (GPS) kapalı ortamlar için tasarlanmadığından bu tip ortamlar için yeni teknolojiler ve yeni metotlar kullanan yeni konumlandırma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, RFID tabanlı gerçek zamanlı iç mekan konumlandırma sistemleri ve algoritmaları geliştirilmiştir. Alınan Sinyal Gücü (RSS) tabanlı konumlandırma teknikleri, detaylı olarak incelenmiştir. Başlıca sinyal haritasına dayanan bir hibrid algoritma geliştirilmiştir. Her yöntemin avantajları vurgulanmıştır. Mevcut algoritmaların yetersizliklerine çözüm olacak orijinal ve özgün bir hibrit algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritma ve yöntem 2 farklı kapalı alanda test edilmiştir. Bu orijinal ve özgün metodoloji ve algoritmanın doğruluğu 2,5 m'dir.
Özet (Çeviri)
The usage and importance of Location Based Services for indoor environments are increasing recently. The knowledge of the exact and real-time location is required by many of these services. Since Global Positioning System (GPS) is not designed for indoor environment, new positioning systems based on new technologies and methods are needed for these type of environments. In this thesis, RFID-based real-time indoor positioning systems and algorithm are developed. Received Signal Strength (RSS) based positioning techniques, are studied in detail. A hybrid algorithm is developed which depends on the mainly fingerprinting. The advantages of each method are emphasized. An original and unique hybrid algorithm is developed in this study in order to overcome available algorithm's' drawbacks. The algorithm and methodology is tested in two different indoor environments. As a result, the accuracy of this original and unique methodology and algorithm is 2,5 m.