Seramik karolarda ısıl konfor ve enerji analizi
Thermal comfort and energy analysis in ceramic tiles
- Tez No: 583047
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Seramik karolar yapılarda kaplama elemanı olarak sıkça kullanılmaktadır. Üstün özelliklerine rağmen seramik karoya dokunulduğunda soğuk bir yüzey olarak hissedilir. Bu tez çalışmasında seramik karoların ısıl dokunma konforu incelenmiştir. Bu amaçla dokunma sırasında gerçekleşen ısı geçişi için enerji çözümlemesi yapılmıştır. Bu çözümleme ile dokunma sırasında oluşan yüzey sıcaklığı hesaplanmıştır. Yüzey sıcaklığı hesaplanırken ısıl atalet olgusunun nasıl katkı sağladığı açıklanmıştır. Dokunma konforunun incelenmesi için insan vücudunun sıcaklıkla olan etkileşimi araştırılmıştır. İnsan derisinin yapısı ve sıcaklığı hissetme mekanizması gösterilmiştir. Isıl konforun temel şartları incelenmiş ve insan vücudu için kritik sıcaklıklar gösterilmiştir. Seramik karonun ısıl dokunma konforunun artırılması için bir ionomer malzeme ile kaplanabileceği değerlendirilmiştir. Buna göre 9 mm kalınlığındaki seramik karo 0,25 mm kalınlığındaki Surlyn® 1706 malzeme ile kaplanmıştır. Böylece seramik karonun ısıl ataleti % 4 oranında azaltılmıştır. Kaplanmış seramik karoya dokunulması sırasında oluşan yüzey sıcaklığı hesaplanmış, böylece ısıl konforunun ne kadar arttığı incelenmiştir. Böylece insanların günlük hayatta sıkça dokunduğu bu yapı elemanının ısıl konforu değerlendirilmiştir. Bununla beraber seramik karo dışında kullanılan diğer yapı elemanlarının ısıl dokunma konforunun hesaplanması için temel bir çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ceramic tiles are frequently used as coating elements in buildings. Despite its superior properties, ceramic tile is felt as a cold surface when touched. In this thesis, thermal touch comfort of ceramic tiles is examined. For this purpose, energy analysis is performed for heat transfer during the touch. Surface temperature during touching is calculated with this analysis. How thermal inertia contributes to the surface temperature is explained. In order to examine touch comfort, the interaction of human body with temperature is investigated. The structure of human skin and the mechanism of sensing warmth are shown. The basic conditions of thermal comfort are examined and critical temperatures for the human body are shown. It has been evaluated that the ceramic tile can be coated with an ionomer material to improve thermal touch comfort. Accordingly, 9 mm thick ceramic tile was coated with Surlyn® 1706 material with 0,25 mm thickness. Thus, thermal inertia of ceramic tile is reduced by 4 %. The surface temperature during touching of coated ceramic tile is calculated and thus the increase in thermal comfort is investigated. Hence, thermal comfort of this building element is evaluated. Furtherly, a basic study is suggested in order to calculate thermal comfort of other building elements except for ceramic tiles.