Bölgesel bir analiz: Suruç'un kuruluşu, gelişmesi ve fonksiyonları
A regional analysis: The establishment, development and functions of Suruç
- Tez No: 583107
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırma sahasının da içinde bulunduğu Suruç ilçesi, Şanlıurfa iline bağlı idari birimlerden biri olup 788 km2 alana sahiptir. Batı ve kuzeybatıda Birecik ve Bozova ilçeleri, doğu ve kuzeydoğuda; Şanlıurfa, güneydoğuda; Akçakale ilçesi güneyde ise Suriye devlet sınırı ile çevrilidir. Araştırma sahasını oluşturan ilçe merkezinin geçim kaynakları tarım, hizmet ve sanayidir. Ancak nüfusun büyük bir çoğunluğu geçimini tarım ve hizmetten sağlar. İlçe nüfusu 2016 yılında 102356 olup bunun 65102'si ilçe merkezinde, 37254'ü kırsal kesimde yaşamaktadır. İlçe merkezinin aritmetik nüfus yoğunluğu 36,8 kişi km/km2'dir. İlçe merkezi 1980-1990 yıllarından sonra yoğun bir şekilde dışarıya göç vermiştir. İlçe merkezinin yoğun göç vermesinin nedeni tarımda yaşanılan kuraklık, sanayinin olmayışı ve terör olaylarıdır. Suruç Ovası, yurdumuzun en verimli ve bereketli sahalarından biri olmasına rağmen gerek fiziki ve beşerî gerekse iktisadi özellikleri yönünden olması gereken konumda değildir. Bununla birlikte Suruç, her geçen gün önemi artan bir yerleşme özelliğindedir. Fakat coğrafi manada hemen hemen hiç ele alınmamış bir saha özelliği gösterir. Buna istinaden bu çalışmada; Suruç ilçe merkezinin kuruluşu, gelişmesi ve fonksiyonlarını ele alınarak sahanın gerek fiziki gerekse beşerî ve iktisadi özelliklerini, sahada karşılaşılan sorunları ve bunları telafi şekillerini imkânlar dâhilinde ortaya koymaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
Suruç district, including the research area, is one of the administrative units of Şanlıurfa province and has an area of 788 km2. It is surrounded by Birecik and Bozova districts in the west and northwest; Sanliurfa in the east and northeast; Akçakale district in the southeast and the Syrian state border in the south. The main sources of livelihood of the district center are agriculture, services and industry. However, the vast majority of the population earn their living from agriculture and service. The population of the district is 102356 in 2016, of which 65102 live in the district center and 37254 live in the countryside. The arithmetic population density of the district center is 36.8 people km / km2. After 1980-1990 the district center emigrated extensively. The main reasons for the migration of the district center are drought in agriculture, lack of industry and terror incidents. Although Suruç Plain is one of the most fertile areas in our country, it is not in a position that it should be in terms of not only physical and human but also economic characteristics.In addition to this, Suruç is an increasingly important settlement. However, geographically, it is almost untouched. Therefore, in this study, considering the establishment, development and functions of the district center of Suruç, we have endeavored to put forward both the physical and human and economic characteristics of the field, the problems encountered in the field and the ways of compensating them as well as possible.