A critique of Hintikka's reconstruction of Kantian intuitionin logical and mathematical reasoning
Matematiksel ve mantıksal akıl yürütmede Kant'ın görü kavramının Hintikka tarafından yeniden yapılandırılmasının bir eleştirisi
  1. Tez No: 583108
  2. Yazar: ARAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS, PROF. DR. HALİT İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez matematiksel ve mantıksal akıl yürütmede Kantçı görünün Jaakko Hintikka tarafından yeniden yapılandırılmasının bir eleştirisidir. Hintikka'nın matematiksel kavramları tekil terimler cinsinden indirgemeci analizinin mantıksal ve matematiksel argümanlarda kullanılan varlıksal örnekleme ile yapılandırmasının, bu şekilde örneklenen terimi -sanki rastgele bir nesneye gönderimde bulunuyormuşçasına- içeren mantıksal ya da cebirsel formüllerin örneklenen türde tikellerin bir sınıfı hakkında nasıl genel bir yargıya vardığını açıklamada başarısız olduğunu ve bu tarz formüllerin nicelenmiş olarak analiz edilmeleri gerektiğini tartışacağım. Hintikka'nın yapılandırılmasında ortaya çıkan diğer bir probleme değinip saçmaya indirgeme biçimde olan belirli matematiksel ispatların Hintikka'nın yapılandırmasıyla uyuşmadığını göstereceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critique of Jaakko Hintikka's reconstruction of Kantian intuition in logical and mathematical reasoning. I argue that Hintikka's reconstruction of Kantian intuition in particular and his reconstruction of Kant's philosophy of mathematics in general fails to be successful in two ways: First, the logical formula which contains an instantiated term (henceforth, instantial term) that is introduced by the rule of existential instantiation in the ecthesis part of a proof of an argument is not even a proper singular proposition whose relation to its object is supposed to be immediate. It is not a proper singular proposition because its truth conditions are general, i.e., it makes a general statement about a class of individuals of the sort instantiated- a statement whose analysis is based on quantifiers. Second, I show that certain proofs in mathematics- those in the form of reductio ad absurdum- are not captured by Hintikka's reconstruction of Kant's philosophy of mathematics either.