Alaşehir Yöresi doğum gelenekleri ve çocuk folkloru ürünleri
Alaşehi̇r Region birth traditions and child folklore products
- Tez No: 583129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Çocuk denildiği zaman aklımızda aileye büyük bir mutluluk ve neşe katan, ailenin temellerini sağlamlaştıran bir birey canlanmaktadır. Çocuğun etrafında oluşan kendine has bir folkloru vardır. Manisa'nın köklü bir geçmişe sahip olan ilçesi Alaşehir, ilk çağlardan beri büyük öneme sahip bir güzergâh üzerindedir. Bu çalışma ile yörenin yüzyıllardır biriktirmiş olduğu zengin kültürüne ait unutulmasını istemediğimiz unsurlar derlenmek istenmiştir. Bu tezin amacı da Alaşehir'in çocuk folkloru ürünlerini Türk halkbilimi ve halk edebiyatı açısından incelemektir. Bu çalışma, Alaşehir ilçesindeki çocuk folkloru ürünlerinin belirlenip çocuk folkloru ürünlerinin derlenmesinden oluşmaktadır. Alan araştırması sonucunda ortaya çıkmış derlemeler beş ana başlığa ayrılmıştır. Bu başlıklar; Doğum Etrafında Şekillenen İnanış ve Uygulamalar, Çocuk Hastalıkları İle İlgili İnanış ve Uygulamalar, Çocuk Etrafında Şekillenen Maddi Kültür Öğeleri, Çocuk Etrafında Şekillenen Sözlü Edebiyat, Çocuk Oyunlarıdır. Alaşehir'de yapılmış bu derlemeler ile halkın düşüncesi, inanışları, edebiyatı, kültürüne ait izleri yansıtılarak yeni nesillere ulaşması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the child is mentioned, an individual who brings great happiness and jot to the family and strengthens the foundations of the family comes to our mind. The child has a unıque folklore around him. Alaşehir, a district of Manisa with a long history, is on the route that has been of great importance since the early ages. With this study, it is wanted to compile the elements of the rich culture of the region that we do not want them to be forgetten. The aim of this thesis is examined in terms of children's folklore products of Alaşehir, Turkish folklore and folk literature. This study consists of determining children folklore products in Alaşehir district and compiling children folklore products. The reviews of the field research are divided into five main topics. These titles are Beliefs and Practices Shaped Around Birth, Beliefs and Practices Related to Pediatric Diseases, Material Culture Items Shaped Around Children, Oral Literature Shaped Around Children ve Children's Games. With these collections in Alaşehir, the idea of the people, their beliefs, literature and traces of their culture were reflected and reached to new generatirons.