Ahlat (pyrus elaeagrifolia)'ın yeşil çelikle çoğaltımı
- Tez No: 58315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AHLAT (PYRUS ELAEAGRİFOLİA PALLAS)'IN YEŞİL ÇELİKLE ÇO?ALTIMI Esra DARENDELİO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hatice DUMANO?LU 1997, Sayfa: 50 Jüri : Doç. Dr. Hatice DUMANO?LU Prof.Dr.A.İlhami KOKSAL Prof.Dr.Lami KAYNAK Bu çalışmada ahlatların (Pyrus elaeagrifolia Pallas) yeşil çelikle çoğaltımı üzerine 3 farklı çelik alma dönemi ile 0, 500, 1000, 2000, 4000 ve 8000 ppm İBA (indolbütirik asit) ve soldurmanın etkileri incelenmiştir. Ankara armudu (Pyrus communis L.) ve East Mailing Quince A klonu (Cydonia oblanga Mili.) da araştırmada yer almıştır. Ahlat 1 tipinde (boz ahlat) %40.0 köklenme oranı, 0.29 köklenme düzeyi, 4.34 adet ortalama kök sayısı, 4.78 cm ortalama kök uzunluğu, 34.4 mg kuru kök ağırlığı, %13.3 süren, köklenen ve süren çelik oranları ile I. dönem 8000 ppm IBA'dan en iyi sonuç alınmıştır. Ahlat 2 tipinde (ak ahlat) I. dönemde 1.36 köklenme düzeyi ve 4.49 adet ortalama kök sayısı ile 8000 ppm, II. dönemde 1.86 ve 1.26 köklenme düzeyi ile 8000 ve 4000 ppm, 7.05 adet ortalama kök sayısı ile 8000 ppm IBA daha yüksek değerler vermiştir. Bununla birlikte köklenen ve süren çelik oranı L dönemde 2000 (%40.7), 4000 (%44.4), 8000 ppm (%33.3) IBA ve soldurma (%46.7), YL dönemde 500 (%26.7), 2000 (%30.0), 4000 (%23.3), 8000 ppm (%43.3) IBA ve soldurmada (%26.7) iyi sonuç vermiştir. Ankara armudunda I. dönemde 4000 ve 8000 ppm IBA köklenme oranı (%43.3), köklenme düzeyi (0.97 ve 1.00) ve ortalama kök sayısında (2.47 ve 2.73 adet) artış sağlamıştır. Quince A ayva klonunda 500-2000 ppm IBA ve soldurma yeşil çeliklerin çoğaltılmasında önerilmiştir. Bu klonda köklenen ve süren çelik oranı I. ve III. dönemlerde soldurmada %56.7 ile en yüksek bulunmuştur. Ahlat 1 ve Ankara armudunda L, Ahlat 2 ve Quince A'da I. ve II. dönemler daha iyi sonuç vermiş, ancak bunlar ile çeliklerin toplam şeker, nişasta, toplam azot içerikleri ve karbonhidrat/azot oranı arasında bir ilişki ortaya konamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ahlat, Pyrus elaeagrifolia Pallas, Ankara armudu, Pyrus communis L., Quince A, Cydonia oblonga Mili., yeşil çelik, yeşil çelik alma dönemi, IBA, soldurma, köklenme, sürme, toplam şeker, nişasta, toplam azot, karbonhidrat/azot oranı. )
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE PROPAGATION OF PYRUS ELAEAGRIFOLIA PALLAS BY USING SOFTWOOD CUTTINGS Esra DARENDELİO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Hatice DUMANO?LU 1997, Page: 50 Jury : Assoc.Prof.Dr. Hatice DUMANO?LU Prof.Dr.A.tlhami KOKSAL Prof.Dr.Lami KAYNAK In this research the effects of three various cutting taking periods and 0, 500, 1000, 2000, 4000 and 8000 ppm IBA and etiolation on the propagation of Pyrus elaeagrifolia Pallas softwood cuttings were investigated. Ankara pear cultivar (Pyrus communis L.) and East Mailing Quince A clone have also taken place in this study. In type of Ahlat 1 (P. elaeagrifolia Pallas), the best results were taken from 8000 ppm IBA and I. period cuttings with 40% in rooting percentage, 0.29 in rooting level, 4.34 in average root number, 4.78 cm in average root length, 34.4 mg in dry root weight, 13.3% in shooting and 13.3% in rooted and shooted cutting percentage. In type of Ahlat 2 (P. elaeagrifolia Pallas) of I. period cuttings, the highest values were obtained in 8000 ppm IBA by rooting level (1.36) and average root number (4.49); in the II. period 1.86 and 1.26 rooting level of 8000 ppm and 4000 ppm IBA, respectively and 7.05 average root number in 8000 ppm. However, the percentages of rooted and shooted cuttings were higher in 2000 ppm (40.7%), 4000 ppm (44.4%), 8000 ppm (33.3%) EBA and etiolation (46.7%) of the I. period, 500 ppm (26.7%), 2000 ppm (30.0%), 4000 ppm (23.3%), 8000 ppm (43.3%) IBA and etiolation (26.7%) of the II. period. In the Ankara pear cultivar, 4000 ppm and 8000 ppm IBA in the I. period caused to be obtained the highest results in rooting percentage (43.3%), in rooting level (0.97-1.0) and average root number (2.47 and 2.73). For the Quince A, 500-2000 ppm IBA and etiolation were adviced to the propagation of softwood cuttings. In this clone the ratio of rooted and shooted cuttings (56.7%) were found as the highest in etiolated cuttings of the either I. or III. periods. While in Ahlat 1 and Ankara pear cultivar, I. period, in Ahlat 2 and Quince A, I. and II. periods have given better results than others, any relations could be realized between the periods and total sugar, starch and total nitrogen contents and carbonhydrate/nitrogen ratio of cuttings. KEY WORDS: Pyrus elaeagrifolia Pallas, Ankara pear cultivar, Pyrus communis L., East Mailing Quince A, Cydonia oblonga Mill., softwood cutting, the cutting taking periods, IBA, etiolation, rooting, shooting, total sugar, starch, total nitrogen, carbonhydrate/nitrogen ratio.