III.Ahmed Devri teşrîfâtı (A.D.346:1716-1718)
III.Ahmed Period protocol (A.D.346:1716-1718)
  1. Tez No: 583158
  2. Yazar: FAHD ALHAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Osmanlı Devletindeki teşrifat kuralları Fatih Sultan Mehmet tarafından ilk kez bir kanunnamede toplanmıştır. Sonradan bu usuller daha da gelişmiş ve teşrifat kuralları artmıştır. Diğer taraftan teşrifatçılık, II. Beyazid döneminden XVII. yüzyıl sonlarına kadar Hazine'nin mutat bazı gelir ve gider kayıtlarıyla görevli olmuştur. XVII. yüzyıl sonları ile XVIII. yüzyıl başlarında teşrîfâtî doğrudan sadrazama bağlı ve protokol işlerinden sorumlu Bâbıâli görevlisi haline gelmiştir. Böylece daha önceki tarihlerde tevkıiler (nişancılar) tarafından hazırlanan kanunnamelerde yer alan protokol kuralları ve teşrifat olaylarının kaydedilmesi görevi, teşrîfâtîye devredildi. Böylece Sultan III. Ahmed döneminde, teşrîfâtçı doğrudan sadrazama bağlı ve Bâbıâli görevlisi idi. Bu devirde protokol ve merasime dair günlük kayıtları tutma görevi teşrîfâtçıya aitti. Sultan III. Ahmed dönemi'nde teşrîfâtçılık yapmış olan el-Hâc Ahmed Efendi zamanına ait olup ardından yerine atanan Teşrîfâtî Selman Efendi tarafından kaleme alınmış olan ve üzerine çalışma yaptığım Defter-i Teşrîfât-ı Dîvân-ı Hümâyûn teşrifat vekayiinin yanı sıra muhtelif günlük havadisi de içeren ilk örneklerden biridir.
Özet (Çeviri)
Teşrifat (Protocol) procedures and foundations in the Ottoman State were first established by the Sultan Mehmed II (the Conqueror). Later on, these procedures were further developed and the rules of teşrifat (Protocol) increased. During the reign of Bayezid II, the official in charge of protocol (teşrifat) was Hazine-i Amire Katibi. Hazine-i Amire Katibi was first called teşrîfî and then Teşrîfâtî. In the reign of the Sultan Suleiman the Magnificent, protocol (teşrifat) became an institution. At that time, the protocol official (Teşrîfâtî or teşrifatçı) was linked to the revenue office (Defterdarlık) which was dealing with financial issues. In the late 17th and early 18th centuries the protocol official (Teşrîfâtî) was linked directly to the sadrıaʿzam and became a Bâb-ı ʿÂlî official who is responsible of protocol. Later, the lowbooks prepared by Tevkıiler (Nişancılar) considered the first independent protocol journals in the Ottoman State while the task of recording the protocole or teşrifat incidents transferred from Tevkıi (Nişancı) to the Teşrîfâtî. Protocol (teşrifat) which is changed from time to time was linked directly to the sadrıaʿzam and teşrîfâtî became a Bâb-ı ʿÂlî official in Sultan Ahmed the 3rd's reign. In this period, protocol (Teşrifat) procedures became a totally indipendent institution and the Teşrîfâti who was recording protocol and its ceremonyies started recording daily events too. Defter-i Teşrîfât-ı Hümâyûn, On which I have done my research, was written by The Teşrîfâtî named el-Hac Ahmed Efendi who lived in the reign of Sultan Ahmed the 3rd and by Selman Efendi who is appointed after him, is one of the first examples which records the protocol incidents and daily events in the Ottoman State.