2 numaralı Mühimme Defteri (963/1555) değerlendirme – Transkripsiyon (S.1-102)
No. 2 Muhimme Registry (963/1555) evaluation – transcription (S. 1-102)
- Tez No: 583206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Mühimme defterleri adındanda anlaşılacağı üzere tarih, kültür, muhasebe ve pek çok bilim dalı açısından önemli kaynaklardır. Bu defterler II. Mehmet döneminde Osmanlı Devleti'nde tutulmaya başlanmıştır. 2 numaralı Mühimme Defteri erken dönem metinlerinden sayıldığından Türkiye'de resmî nitelik taşımayan bir“buyruldu defteri”olarak da kabul edilmektedir. Bahse konu mühimme defterinde esas alınan dönem hicri takvime göre 1 Rebiyülevvel 963 ile 18 Cemaziyülahır 964 arası dönemdir. Tezin incelediği tarih dilimi ise 1 Rebiyülevvel 963 ile 21 Şaban 963 arası dönemdir. Hicrî takvime göre ise 963 yılıMilâdî takvime göre 1555 senesine karşılık gelmektedir. Bu bilgi ışığında incelenen mühimme defterinin Kanunî Sultan Süleyman'ın sultanlığının son dönemlerine denk geldiği ifade edilebilir. Bu tezin amacı mühimme defterinin içerdiği tarihî bilgileri araştırmacıların erişimine arz etmektir. Deftere kayıtlı unsurların içerikleri döneme dair ehemmiyetli bilgiler sunabilecektir. Söz konusu tez içerisinde birçok farklı unsura dair dönemsel bilgiler bulunabilir. Dosyalar farklı yazı stillerine göre çevrilmiştir. İncelenen defterde Osmanlı Türkçesi kullanılarak siyakat, sülüs gibi yazı türleriyle kayıt altına alınmış ifadeler vardır. Defter içeriğinde miladi 1555 senesi ve kısmen değinilmekle birlikte 1555 senesinden evvel olaylar hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
As it can be understood from the name of Muhimme Registry, it is an important source for history, culture, accounting and many other social sciences and it had started to be registered in the Ottoman Empire since the II. Mehmed Era. The No. 2 Official Muhimme Registry Registry book is considered as an important document due to being an early period text and known as an unofficial“command book”in Turkey. Written period of registry book is about year 1555 inthe Gregorian calendar and year 963 in Islamic calendar. In the light of this information the period registered in the registry text book shows a later stage of Sultan Suleiman the Magnificent era. The aim of the study is to serve historical information which is in the registry book to the historians and researchers. Content of the registry book may give important information regarding relevant age. This study may a give many exclusive information regarding relevant period in different fields. Files of the registry book translated from different writing types. Studied registry book uses expressions which were registered in Ottoman Turkish by siyakat, sülüs writing styles. Registry book contains information regarding year 1555 and partially regarding before this year incidents and affairs.