Effects of age of acquisition on morphosyntactic structures in Turkish sign language: Evidence from classifiers
Edinim yaşının Türk işaret dilindeki biçim sözdizimsel yapılar üzerindeki etkileri: Sınıflandırıcılardan kanıtlar
  1. Tez No: 583205
  2. Yazar: HANDE SEVGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türk İşaret Dilini (TİD) erken ve geç yaşta edinen sağır bireylerin dili üretim ve anlamaları arasındaki farklılıkları araştırmaktadır. Bu amaçla, sınıflandırıcı ve eşbağımlılık gibi karmaşık yapılara odaklanarak; (i) sınıflandırıcı üretiminde ve sözdizim-söylem düzeyinde temel üyelerin açık ifade edilmesinde TİD'i erken ve geç yaşta edinen sağır bireyler arasındaki farklılıkları ortaya koymak; (ii) eşbağımlı tümceciklerde örtük ifade edilen temel üyelerin yorumlanmasında bu iki grup arasındaki farklılıkları araştırmak amaçlanmaktadır. Tez kapsamında, sınıflandırıcı yapıları içeren bir üretim çalışması ve eşbağımlı yapıları içeren bir anlama çalışması yürütülmüştür. Üretim çalışmasının sonuçları, TİD'i erken (Ortyaş = 30) ve geç yaşta (Ortyaş = 38) edinen sağır bireylerin, temel üyelerin tematik rolünü biçimbilimsel olarak doğru bir şekilde işaretlediğini göstermektedir. Dolayısıyla, edinim yaşı dilin bu özelliğini etkilememektedir. Ancak sınıflandırıcı yapılarında temel üyelerin açık ifade edilmesine ilişkin bulgular, bu iki grubun değişik hizalanma dizgeleri kullandıklarını ve edinim yaşının dilin bu özelliğini etkilediğini göstermektedir. 20 katılımcı (TİD'i 10 erken; Ortyaş = 31,9 ve 10 geç yaşta edinen; Ortyaş = 39,3) ile gerçekleştirilen anlama çalışmasının bulguları da iki grubun farklı hizalanma dizgesi kullandığı savını güçlendirmektedir. Ne var ki, üretim çalışmasının aksine, bu çalışmada temel üyelerin tematik rollerinin dilin bu özelliği üzerinde anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. Bu bulgu, sınıflandırıcı yüklemler ve uyum göstermeyen fiiller arasındaki farklılıklara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the differences in language production and comprehension of early learner and late learner Turkish Sign Language (TİD) signers. For this purpose, I focus on the complex structures such as classifiers and coordination to find out: (i) whether we observe any differences in the production of classifiers by early learner and late learner TİD signers with respect to morphological encoding as well as overt expression of the arguments on syntax-discourse level, (ii) whether we see any differences in the comprehension of coordinated clauses between two groups regarding the interpretation of the missing argument. I conducted two tasks, a production study with classifier constructions and a comprehension study with coordinated structures. The results of the production study indicate that early learner (Mage = 30) and late learner (Mage = 38) TİD signers encode the thematic role of the argument morphologically in an accurate way; therefore, this aspect of TİD grammar is not age-sensitive. However, the findings on the overt expression of the arguments in classifier construction show two groups utilize different alignment systems, which indicates that this aspect of the language is age-sensitive. The findings of the comprehension task conducted with 20 TİD signers (10 early and 10 late learners; Mage = 31,9 and Mage = 39,3, respectively) confirm the findings of the production study which claims early and late learner TİD signers use different alignment systems. However, no significant effect of thematic roles of the arguments is observed in this task unlike the production study. This finding may indicate the differences between the nature of classifier predicates and plain verbs.