Ortaokul öğrencilerinin okuldaki pozitif yaşantıları ile okuldan beklentilerinin incelenmesi
Investigation of the secondary school students' positive experiences at school and expectations from school
- Tez No: 583244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin okuldaki pozitif yaşantıları ile okuldan beklentilerinin incelenmesidir. Araştırma modeli, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden birlikte faydalanılan karma araştırma modelidir. Nicel araştırma için Furlong vd(2013) tarafından geliştirilmiş, Türk kültürüne ve Türkçeye uyarlaması Telef(2016) tarafından yapılmış“Okulda Pozitif Yaşantılar Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel araştırma için araştırmacılar tarafından geliştirilen“Okulda Pozitif Yaşam Nitel Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Hatay ili Hassa ilçesinde öğrenim görmekte olan 5041 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem ise toplamda 553 ortaokul öğrencisinden basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırmada öğrencilerin okuldaki pozitif yaşantıları ile okuldan beklentilerinin incelenmesi cinsiyet, sınıf düzeyi, ailelerin gelir durumu ve okulun bulunduğu yerleşim yeri değişkenlerine bağlı olarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda; öğrencilerin okuldaki pozitif yaşantılarına ilişkin görüşleri incelendiğinde okuldaki pozitif yaşantılarının genel olarak iyi olduğu görülmüştür. Öğrencilerin okulda pozitif yaşantılarına ilişkin görüşleri demografik değişkenler açısından incelendiğinde toplam ölçek puanına göre cinsiyet, sınıf düzeyi ve okulun bulunduğu yerleşim yerinin haz(yaşam coşkusu) alt boyutu gibi değişkenlerde anlamlı farklılaşmanın olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin okulda pozitif yaşantılarına ilişkin görüşleri demografik değişkenler açısından incelendiğinde toplam ölçek puanına göre ailenin gelir durumu, okulun bulunduğu yerleşim yerinin minnettarlık, iyimserlik ve sebat alt boyutları gibi değişkenlerde anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin okul yöneticisinden beklentileri incelendiğinde en fazla beklentinin sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle ilgili olduğu görülmüştür. Öğrencilerin öğretmenlerinden beklentilerinin en çok etkinlik, oyun ve eğlence olduğu görülmüştür. Öğrencilerin arkadaşlarından beklentileri incelendiğinde en çok beklentinin arkadaşlık ilişkileriyle ilgili olduğu görülmüştür. Öğrencilerin pozitif okul yaşantılarının oluşması için öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif anlamda beklentilerini karşılanması, öğrencilerinin okuldaki yaşantı alanlarında iyileştirmeler ve geliştirmeler yaparken öğrencilerin görüşlerine yer verilmesi, fikirlerinin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the positive experiences of middle school students and their expectations from school. The research model is a mixed research model that uses both qualitative and quantitative research methods. For the quantitative research, long Positive Experiences in School Scale ", which was developed by Furlong et al. (2013) and adapted to Turkish culture and Turkish by Telef (2016), was used. For the qualitative research, Positive Life in School Qualitative Interview Form developed by the researchers was used. The population of the research consists of 5041 secondary school students studying in Hassa district of Hatay in 2016-2017 academic year. The sample was composed of 553 secondary school students by simple random sampling method. In this research, the positive experiences of the students and their expectations from the school were examined according to the variables such as gender, class level, families' income and the place of residence. As a result of the research; When the students' opinions about the positive experiences in the school were examined, it was seen that the positive experiences in the school were generally good. When the opinions of the students about their positive experiences in school were examined in terms of demographic variables, it was found that there was a significant difference in variables such as gender, class level and the pleasure (life enthusiasm) sub-dimension of the place where the school was located. When the opinions of the students about their positive experiences in school were examined in terms of demographic variables, it was found that there was no significant difference in the variables such as family income status, gratitude, optimism and persistence sub-dimensions according to the total scale score. When the expectations of the students from the school administrator were examined, it was found that the highest expectations were related to social, cultural and artistic activities. It was seen that students' expectations from their teachers were mostly activities, games and entertainment. When the students' expectations from their friends were examined, it was seen that the most expectations were related to friendship relations. It is recommended that students' social, cultural and sportive expectations be met in order to create positive school experiences of the students, and that the opinions of the students should be taken into consideration while making improvements and improvements in the life areas of the students.