Ortaokul öğrencilerinin fen konularını günlük hayatla ilişkilendirebilme düzeylerinin belirlenmesi: Canlılar ve hayat öğrenme alanı örneği
Determination of secondary school students' level of associating science lesson topics with daily life; the case of learning domain: The living and life
- Tez No: 515707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME BALKAN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin Fen Bilimleri eğitimleri süresince Canlılar ve Hayat öğrenme alanı kapsamında öğrendikleri konuları günlük hayatları ile ilişkilendirebilme düzeylerinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, 8. sınıf öğrencilerinin 5,6,7 ve 8. sınıf Canlılar ve Hayat Öğrenme Alanı'nda öğrendikleri konuları günlük hayatlarıyla ilişkilendirebilme düzeylerinin belirlenmesi amaçlandığından;“betimsel”bir çalışmadır. Araştırmada“Canlılar ve Hayat Öğrenme Alanı Vücudumuzdaki Sistemler Soruları”ve“Fene Yönelik Tutum Ölçeği”ölçme araçlarından yararlanılmıştır. Bu ölçme araçları, Sakarya ili Akyazı ilçesi merkezinde faaliyette bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı sekiz ortaokuldaki 8. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Örnekleme yöntemi olarak seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla Akyazı ilçe merkezinde bulunan her bir ortaokuldaki 8. sınıf öğrenci sayısı belirlenmiş ve seçkisiz olarak her bir okuldaki öğrenci sayısının yaklaşık %30'una uygulanmıştır. Bu uygulama 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2. döneminde yapılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde akademik alanyazında sıklıkla kullanılan ve gruplar arasında karşılaştırma yapma imkânı sağlayan Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) test analizlerine yer verilmiştir. Yine bu çalışmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde Korelasyon (1-tailed) analizi sonuçlarına yer verilmiştir. Öğrencilere, program kapsamında almış oldukları kazanımlar dahilinde ve bilimsel açıklamasını okulda öğrendikleri günlük hayat ile ilişkili sorular yöneltilmiş, yanıtlar değerlendirildiğinde öğrencilerin çoğunun, Canlılar ve Hayat Öğrenme Alanı'nda öğrendikleri konuları günlük hayatlarına yansıtamadıkları, önceki yıllarda öğrendikleri günlük hayatla ilişkilendirilebilen kazanımlar dahilindeki bilimsel açıklamaları kullanamadıkları görülmüştür. Araştırma kapsamında oluşturulan alt problemler sonucunda, cinsiyet, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenleri ile 8. sınıf öğrencilerinin Canlılar ve Hayat Öğrenme Alanı'nda öğrendikleri konuları günlük hayatları ile ilişkilendirebilme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Diğer taraftan analiz sonucunda 8. sınıf öğrencilerinin Canlılar ve Hayat Öğrenme Alanı'nda öğrendikleri konuları günlük hayatları ile ilişkilendirebilme düzeylerinin yaşanılan yer değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Son olarak, ortaokul öğrencilerinin Canlılar ve Hayat öğrenme alanı kapsamında öğrendikleri konuları günlük hayatları ile ilişkilendirebilme düzeyleri ile fene yönelik tutumları arasında zayıf pozitif korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for determining the association level of secondary school students, regarding the topics they have learned during the course of their Life Sciences education; with their daily lives . The study is of“descriptive”nature, since it is aimed to determine the association level of 8th grade junior high school students regarding the topics they have learned during the course of their Life Sciences education during grades of 5, 6, 7 and 8; with their daily lives.“The Living and Life Learning Domain's 'Our Body Systems' Questions”and“Attitude Towards Science Scale”were utilized for the study. These measuring tools were applied to 8th grade students from secondary school students that attend secondary schools within Sakarya province's Akyazı district, which operate under control of Ministry of National Education. Being one of the random sampling methods, stratified sampling method was utilized as the sampling method. Number of 8th grade students attending to each junior high school in Akyazı district was determined for this purpose, and the tools were applied to approximately 30% of students attending to each abovementioned school in a random manner. This study was performed during the 2. semester of 2016-2017 academic year. Analyses of data obtained by the study was performed via utilizing Independent Samples t-Test, and One-Way Analysis of variance (ANOVA) that allow comparison of different groups, and are frequently utilized in academic literature. Moreover, Correlation (1-tailed) analysis results were included in analyses of data obtained from the study. Within the scope of subjects they have acquired regarding the syllabus, students were inquired about everyday questions, whose scientific explanations they have learnt in school; and it was observed that they tended to answer questions regarding traditional belief, rather than being based on scientific explanations. It was observed that the majority of students failed to reflect the knowledge they acquired in“The Living and Life”learning domain, and that they failed to use scientific explanations that could be associated with daily life; regarding the subjects they have learned during past years. According to the results of the sub-problem set constructed for the scope of this study; it was observed that there existed a significant difference between variables of mother's educational status and father's educational status; and the association level of the students regarding the subjects acquired by The Living and Life learning domain; with their daily lives. Moreover, it was found that the association level of students regarding the subjects acquired by The Living and Life learning field with their daily lives, did not significantly differ as a result of the location they reside. Finally, it was observed that a weak correlation existed between the junior high school students' level of association of The Living and Life learning domain with daily lives; and their attitude towards Science.