Yeşil binaların sürdürülebilirlik açısından önemi ve Türkiye Müteahhitler Birliği yapısı analizi
Importance of green buildings in terms of sustainability and the analysis of Turkısh Contractors Building
  1. Tez No: 583275
  2. Yazar: ESMA DİDEM ŞEN COŞGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik kavramının önemi giderek artmaktadır. Bu kavram birçok alanda olduğu gibi mimarlık alanında da önemli bir noktadadır. Sürdürülebilir mimari Türkiye'de gündemde olan ve bu alanda çalışmaların yoğunlaştığı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde çevre koruması açısından mimari alanda yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek ve daha ekolojik binalar inşa etmek için sürdürülebilir mimarlık yaklaşımına duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu araştırma sürdürülebilir mimaride doğal kaynakların kullanımını ifade etmek amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan çalışmada ilgili literatür taraması neticesinde sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramları ifade edilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise sürdürülebilir yapı sertifikalandırma sistemlerinden LEED incelenerek Türkiye Müteahhitler Birliği binası LEED sertifikası açısından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of sustainability is increasing its importance. This concept is an important point in architecture as well as in many other fields. Sustainable architecture is on the agenda of Turkey and emerges as a concept of intensification of work in here. In our country, the interest in sustainable architecture approach is increasing day by day in order to prevent the problems experienced in the architectural field in terms of environmental protection and to construct more ecological buildings. This research was prepared to express the use of natural resources in sustainable architecture. In this study, as a result of literature review, sustainability and green building concepts are expressed.In the last part of the research, sustainable building certification systems LEED examined and Turkey Contractors Association building was analyzed in terms of new.usgbc.or certification.