Toprağa değişik form ve miktarlarda verilen azotun farklı gelişim devrelerinde mısır bitkisinin fosfor ve protein kapsamları üzerine etkisi
Effect of different forms and amount of nitrogen applied to the soil on the phosphorus and protein contents of corn plant during the different periods of growth
  1. Tez No: 5833
  2. Yazar: CİHAT KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1X1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPRA?A DE?İŞİK EORM VE MİKTARLARDA VERİLEN AZOTUN PARKLI GELİŞİM DEVRELERİNDE MISIR BİTKİSİNİN POSEOR VE PROTEİN KAPSAMLARI ÜZERİNE ETKİSİ Cihat KÜTÜK Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstütüsü Toprak Anahilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cavı t TURAN 1988, Sayfa: 70 Jüri: Prof. Dr. Cavit TURAN Doç“.Dr~. Eerhan HATİPO?LU Doç”. Dr“. Yahap KATKAT Bu araştırmanın amacı, toprağa çeşitli formlarda ve artan miktarlarda verilen azotun değişik gelişim sürele ri sonunda hasat edilen mısır bitkisinin N ve P kapsamları, protein miktarı ve azottan yararlanma oranı üzerine etkile rini incelemektir. Bu amaçla sera koşullarında yapılan de nemede killi tın teks türlü ”bir toprak üzerinde çalışılmış tır. Toprağa çeşitli formlarda ve artan miktarlarda ve rilen azot, değişik zamanlarda hasat edilen_ mısır“bitkisi nin gelişmesi üzerine olumlu etki yapmıştır. Deneme ”bitki sinin kuru madde miktarı, protein miktarı ve N kapsamı üze rine NH.NO- en fazla, Ca(N0, )“ ise en az etkide ”bulunmuştur. Toprağa artan miktarlarda verilen azotla ilgili olarak mısır“bitkisinde kuru madde miktarı, protein mikta rı ve N kapsamı artarken P kapsamı azalmıştır. Üç ayrı hasat zamanında da mısır ”bitkisi en fazla NHJJO^'tan, en az ise Ca(N0A)2'tan yararlanmıştır. Toprağa verilen azot miktarı arttıkça“bitkinin azottan yararlanma oranı azalmıştır. Gelişme süresi ile ilgili olarak azottan yararlanma oranı ise doğrusal ”bir şekilde artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çeşitli azot formları, azot miktarları, değişik gelişim süreleri, azottan yarar lanma oranı, protein miktarı, azot-fos- for ilişkisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT FORMS AHU AMOUNT OF NITROGEN APPLIED TO THE SOU ON TEE PHOSPHORUS AND PROTEIN CONTENTS OF CORN PLANT DURING THE DIFFERENT PERIODS OF GROWTH Cihat KÜTÜK University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr. Cayit TURAN 1988;? 70 pages Jury: Prof.Dr. Cavit TURAN Associate Professor Ferhan EATÎPO?-HJ Associate Professor Vahap KATKAT The objectives of this study were to evaluate the effects of nitrogen applied to the soil in different forms and amounts on N, P and protein contents and the rate of nitrogen utilization of corn plant during different period of growth. The experiment was conducted on a clay loam tex tured soil under greenhouse conditions“. Nitrogen applied in different forms and amounts affected positively on the growth of corn plant which har vested in different times. The maximum effect of NH.NO”and the minimum effect of Ca(N0-)2 have been observed on dry matter yield, nitrogen and protein contents of the test plants With regard to the increasing amounts of nitrogen applied to the soil, P content decreased while the dry mat ter yield, N and protein contents of the corn plant increased, Corn plant utilized NELNO» in highest and Ca(N0-)? in lowest at the three harvesting times. The rate of nitro gen utilization was decreased by the increasing amounts of nitrogen applied to the soil. It was increased by three har vesting times linearly. KEY WORDS: Various nitrogen forms, nitrogen amounts, diffe rent growth periods, rate of nitrogen utilization, protein content, nitrogen-phosphorus relationships,