Organik kompleks (agrolig)in ayçiçeği bitkisinin azot-fosfor gübrelenmesine etkisi
The Effect of organic complex (agrolig) on nitrogen-phosphorus fertilization of sunflower plant
- Tez No: 5832
- Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN AYDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi OEGAÎTÎS KOMPLEKS (AGROLİG) ÎIÎ AYÇİÇE?İ BİTKİSİîSlf AZOT-POSFOR GÜBRELEKMESİBE ETKİSİ Mehmet ZENGİB Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilire Dalı Danışman: Prof. Dr. Akgün AYDEİNİZ 1988, Sayfa: 52 Jüri: Prof. Dr. Akgün AYDEITİZ Prof. Dr. Emin EKİZ Prof. Dr. Tevfik AKBOY Bu araştırmada, organik kompleks (agro lig) in ayçiçeği bitkisinin gelişimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme, serada saksılara ekilen ayçiçeği bitkisi üzerinde yapılmıştır. Bu amaçla 0-5-10-20-50-100 ppm düzeylerinde fosfor, gelişme döneminde 20'şer gün ara ile azot verilmiştir. Azot, 0-100-200- 300-400 ppm düzeylerinde uygulanmıştır. Böylece azot ile fosfo run bağlantıları, karşılıklı etkileri belirlenmiştir. Organik kompleks (agro lig) yüzde olarak 0-0.1-0.2-0.5-1.0 düzeylerinde uygulanmıştır. Agrolig granule halde ve ekimden önce toprakla karıştırılarak verilmiştir. Fosfor*,- ekimden önce Ca(HpP0 )' tan hazırlanarak, çözelti halinde toprağa uygulanmıştır. Azot ise NH.N0^($26 N)'tan hazırlanarak verilmiştir. Agro ligin toplam kuru madde üzerine etkisi en fazla % 0.1 agrolig uygulamasında olmuştur. 3u artış oransal ola rak % 6.37 olmuştur. Agroliğin toplam azot kapsamı (%) üze rine etkisi en fasla % 0.2 agrolig uygulamasında olmuştur. Bu değer, agroligsis uygulama baz alınarak oransal olarak % G.32 olmuştur. Agroliğin ayçiçeği bitkisinin toplam fosfor kapsamı (%) üzerine etkisi en fazla % 0.1 'lik agrolig uygulamasında olmuştur. 3u artış oransal olarak % 3*33 olmuştur. Toprağa de-IV çişik düzeylerde verilen azotun ayçiçeği bitkisinin kuru madde miktarı üzerine etkisi en fazla >“5 0.2 agroiig uygu lamasında ve 10ü ppn'lik azot düzeyinde- olmuştur. Bu artış oransal olarak % 13.15 olmuş tur. Toprağa değişik düzeylerde verilen fosforun kuru madde miktarı üzerine etkisi en fas la -b 0.1 agroiig uygulamasında ve 5 ppm'lik fosfor düzeyin-, de olmuştur. Bu değer oransal olarak % 14.52' dir. toprağa değişik düzeylerde verilen azotun bitkinin fosfor kapsamı üzerine etkisi en fasla-”0.1 agroiig uygulamasında ve 200 p-onı'lik azot düzeyinde olmuştur. Bu değer oransal olarak % 5.79 olmuştur. Toprağa değişik düzeylerde verilen fosforun bitkinin azot kapsamı üzerine etkisi en fazla Jl? 0.5 agroiig uygulamasında ve ICO ppm'lik fosfor düzeyinde olmuştur. '3u değer oransal olarak 5 5^.15 bulunmuştur. â;;âETA±{ IC2Lİl.ni;Ii3?L î Ayçiçeği, organik kompleks (agroiig), ku ru madde, azot ve fosfor.
Özet (Çeviri)
Masters Thesis TH3 EFFECT 0? ORGANIC C01IPI3X (AGROLIG) OS HİTR0G3H- PHOSPKORUS FERTILIZATION OF 3UHFI/MBR PLAIT Mehmet Z3UGİÎT Ankara University Graduate School of ITatural and Applied Sciences Department of Soil Supervisor: Prof. Dr. Akgün AÎDEMIZ 1988, Page: 52 Jury : Prof.ür. Akgün AYDEFİZ Prof.Dr. Sain EKİZ Prof.Dr. Tevfik A3S0X In this experiment tlae effects of organic complex(agro- lig) on the progress of sunflower was researched. Sxperiment was applied on the sunflowers which subsistenced in greenhouse on flowerpots. For this p-arpose the interaction between the phosphorus on the levels of 0-5-IC-20-5U-100 ppm. Levels, and the nitrogen which was given with the periods of 20 day within the first month of growing. Organic compls:c(agroiig) was app lied in the order of 0-0. 1-0. 2-0. 5-1.0 as üercentase.The nitrogen was applred on the levels of 0-100-200-300-400 ppm. Inthis way interacted phosphorus joins were fourd out. Agrolig was ariven before the subsistence as a granul mixed with soil, phosphorus was applied as a solution prepared by Ca (EpPO-^p before the subsistence. On the ether hand the nitrogen was pre pared by HE.^iOz (26%H) and applied in two steps after ühe sub sis- tence. The effect of agrolig on dried material was at most on the application level of 0.1 %. The effect of agrolig on the inclusive total of nitrogen (mg) was at most on the application level of 0.2 % on ühe other hand the effect of agrolig on the inclusive total of phosphorus was at most on the agrolig appli cation level of 0.1 %. This increasing was proportionally 3.33 %. The effect of the nitrogen, applied to the soil on differentVI levels, on the dried materials was at most on the agrolig app lication level of 0.2 ;5, and 100 ppm of nitrogen. This increase was proportionally IS. 13 %. The effect of the phosphorus, which was applied to the soil on the different levels, on the dried materials was at most on the agrolig application level of 0.1$ '": and 5 ppm of phosphorus. 'This, value was proportionally 14.52$, The effect of nitrogen, which was applied to the soil on different levels, on the inclusive phosphorus of the plant was at most on the agrolig application of 0.1 % and 200 ppm of nitrogen. This value was 5 «79 % proportionally. The effect of pnosphorus, which was applied to soil on different levels, on the inclusive nitrogen of the plant was at most agrolig appli cation of 0.5 % and 100 ppm of phosphorus. This value was pro portionally 54.13 %. KEY WOHDS: Sunflower, organic complex:( agrolig), dry material, nitrogen and phosphorus.