The impact of retail service quality on store loyalty intentions of the grocery shoppers within the framework of organized retailsector of consumer packaged goods in Turkey
Türkiye'de organize perakende sektörü paketli tüketici ürünleri alışverişleri'nde perakende servis kalitesi'nin mağaza sadakat davranışları'na etkisi
  1. Tez No: 583305
  2. Yazar: UTKU HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Paketli Tüketici Ürünleri'nin satışını gerçekleştiren Organize Perakende Endüstri'si bağlamında; perakende hizmet kalitesinin alışverişçilerin mağaza sadakat davranışlarına etkilerini ölçümlemeye çalışarak, akademik literatürde bu alandaki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Vazquez ve meslektaşları (2001) tarafından geliştirilen, 18 soru, 4 boyut ve 5'li bir skaladan oluşan Perakende Servis Kalitesi ölçeği, sözü geçen akademisyenlerin gerçekleştirmiş oldukları kalitatif araştırmalara ait çıkarımların, SERVQUAL ve ilgili perakende literatürünün detaylı bir şekilde gözden geçirilmesi sonucunda ortaya çıkan bulgular ile bir araya getirilmesinden oluşan hiyerarşik bir faktör yapısına dayanmaktadır. Sirohi ve meslektaşları (1998) tarafından adapte edilen ve Mağaza Sadakat Davranışları'nı ölçümlemeyi amaçlayan ölçek, tekrar satın alma istekliliği, ileride daha fazla satın alma istekliliği ve mağazayı başkalarına tavsiye etme istekliliği olmak üzere 3 farklı sorudan oluşmaktadır. Her bir soru Mağaza Sadakat Davranışları'nın alt boyutlarını 5'li bir skalada değerlendirmektedir. Faktör analizi ve Çoklu Regresyon ve Korelasyon analizlerinin sonuçları, yönetimsel çıkarımlar, araştırmanın kısıtları ve ileriye dönük araştırma önerileri, ilgili alandaki akademik çalışmalara yön vermesi ve katkıda bulunması adına, çalışma kapsamı içerisinde detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an organizing framework, this academic dissertation reveals an opportunity in the academic literature by exploring the impact of Retail Service Quality on Store Loyalty Intentions of the grocery shoppers from the perspective of Organized Retail Sector of Consumer-Packaged Goods (CPG) in Turkey. It applies the 18-items, 4-dimensional and 5-point Service Quality in Retailing scale composed by Vazquez et al. (2001), which is a multi-layered component architecture combining the outcomes from their qualitative research with a careful examination of the relevant retail literature as well as the service quality constructs that were previously developed by the academicians who worked in the field. The construct adapted by Sirohi and his colleagues (1998) was leveraged to gauge Store Loyalty Intentions, which is composed of three items, namely willingness to repurchase, willingness to purchase more in the future and willingness to recommend the store to others. Each item that will be assessing the dimensions of Store Loyalty Intentions will be accompanied by a 5-point likelihood scale. The outcomes of the Principal Components and Multiple Regression & Correlation Analysis, managerial implications, restrictions of the study and recommendations for the upcoming studies in this field were discussed in a detailed way for contributing to the related academic research field.