Video data sıkıştırmada altband kodlama yöntemlerinin incelenmesi
İnvestigation of subband cooding methods in video data compression
  1. Tez No: 58332
  2. Yazar: MEHMET ZÜBEYİR ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Video ve görüntü sinyalleri çok büyük miktarda veri içerirler. Bu verilerin çok fazla olması özellikle iletim ve saklama aşamalarında çok büyük oranlarda data sıkıştırmasını gerekli kılar. Video ve görüntü sıkıştırmada kullanılan etkin yöntemlerden birisi olan alt band kodlama, kullanılan değişik yöntemler arasında önemli bir yer tutar. Bu yöntemler sinyalin sahip olduğu artıklıklardan faydalanarak sinyali sıkıştırırlar. Alt band kodlama artıklıklardan daha büyük oranlarda yararlanmaya imkan sağlar. Alt band kodlama tek basma etkin bir yöntem iken, diğer yöntemlerin daha verimli ve etkin bir çalışma yapmasına da imkan verir. Bu çalışmada alt band kodlamanın özellikleri, kullandığı süzgeç öbeği, üstünlük ve dezavantaj ları incelenmiş, örnek görüntüler üzerine değişik kodlama yöntemleriyle beraber uygulanarak, etkinliği ve verimi değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Video kodlama, Alt band kodlama, Veri sıkıştırma, Karesel ayna süzgeçleri, Darbe kod modülasyonu, Farksal darbe kod modülasyonu, Ayrık kosinüs dönüşümü
Özet (Çeviri)
Images and video signals contain a vast amount of data and because of this fact, data compression in large ratios need to be performed especially during transmission and storing of data. Subband coding, effective method used for compressing video and images plays an important role in comparison to other techniques. These methods utilize signal redundance to compress signals and subband coding makes use of these redundances greater amounts. While the utilization of subband coding alone is very effective, it also enables other methods to be more efficient and effective. In this thesis, the features of subband coding, filter bank and advantages and disadvantages have been analyzed and the effectiveness and efficiency has been evaluated by using different coding techniques on images.KEY WORDS: Video Coding, Subband Coding, Data Compression, Quadrature Mirror Filters, Pulse Code Modulation, Differantial Pulse Code Modulation, Discrete Cosine Transform