Video data sıkıştırmada vektör niceleme yöntemlerinin incelenmesi
An Investigation in vector quantization methods in video data compression
- Tez No: 58360
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VİDEO DATA SIKIŞTIRMADA VEKTÖR NİCEMLEME YÖNTEMLERİNİN İNELENMESİ Hakkı Alparslan ILGIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mümtaz YILMAZ 1997, Sayfa: 66 Jüri: Prof.Dr.Mümtaz YILMAZ Doç.Dr.Faruk ÖZEK Yrd.Doç.Dr.Mehmet DEMİRER Video sinyallerinin iletiminde ve depolanmasında ortaya çıkan veri miktarını azaltmak son yıllarda üzerinde çok çalışılan ve değişik yöntemler kullanılan bir konudur. Bu yöntemlerden birisi olan vektör nicemleme tek başına etkin bir sıkıştırma sağlarken diğer tekniklerle birlikte kullanıldığında sıkıştırma oranı daha da artmaktadır. Ayrıca vektör nicemleme, kullanılan görüntülerin istatistiğinden faydalandığı ve yerel ve zamansal boyuttaki artıklığı azalttığından dolayı skalar nicemlemeye göre daha üstün bir tekniktir. Bu yüzden görüntü ve video sinyallerinde vektör nicemleme yöntemlerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada vektör nicemlemenin özellikleri, kod kitabı tasarımı ve vektör nicemleme yöntemleri incelenmiş ve video telefon görüntüleri için iki katlı çerçeveler arası vektör nicemleme yöntemi kullanılarak elde edilen sıkıştırma oranları değerlendirilmiştir. Bunun yanısıra vektör nicemleme, ek bir sıkıştırma sağlamak için uzunluk kodlama ile birlikte de kullanılmıştır. Burada ulaşılan sonuçlar ile yalnızca vektör nicemleme ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılıp yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Video Kodlama, Data Sıkıştırma, Vektör Nicemleme, Kod Kitabı, Kod Vektörü, LBG Algoritma, Uzunluk Kodlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis AN INVESTIGATION ON VECTOR QUANTIZATION METHODS IN VIDEO DATA COMPRESSION Hakkı Alparslan ELGIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr.Mümtaz YILMAZ 1997, Page: 66 Jury: Prof.Dr.Mümtaz YLMAZ Assoc.Prof-Dr.Faruk ÖZEK Asst.Prof.Dr.Mehmet DEMİRER Work on various methods in order to reduce the amount of data associated with the transmission and accumulation of video signals has been a recent field of intensive research. Vector quantization, being one of these methods, provides effective compression and the compression ratio improvement when used with other techniques. In addition, vector quantization is superior to scalar quantization, because statistics of images is utilized and residues from local and temporal dimensions are reduced. Consequently, the use of vector quantization for images and video signals has gained a wide popularity. In this thesis, the characteristics of vector quantization, design of codebooks and vector quantization methods have been analysed. Compression ratios obtained from using two stage interframe vector quantization for video telephone images have been evaluated. Vector quantization has been used in conjunction with runlength coding to provide additional compression and the results thus obtained were evaluated and compared to those obtained using the vector quantization alone. KEY WORDS: Video Coding, Data Compression, Vector Quantization, Codebook, Codevector, LBG Algorithm, Runlength Coding