Öğretim kademelerine göre öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of written expression skills of students according to teaching levels
- Tez No: 583327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada ilköğretim, ortaöğretim ve lisans öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinin değerlendirilmesi ve farklı öğretim basamaklarındaki öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile öğrencilerin kaleme aldıkları yazılar biçim ve içerik yönünden değerlendirilmiş ve yapılan yanlışlıklar tespit edilmiştir. Çalışmada öğrenci yazılarının değerlendirilmesine ek olarak öğrencilerin yazı yazarken karşılaştıkları sıkıntılar ile birlikte öğrencilerin istenilen niteliklere uygun yazılar kaleme alıp almadıkları hususundaki kanaatleri de belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre bazı öneriler de sunulmuştur. Araştırma evrenini Konya il merkezindeki ilköğretim 7. sınıf öğrencileri, Konya il merkezindeki 11. sınıf lise öğrencileri ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nin farklı programlarında öğrenim gören 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise yine 2007-2008 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören Konya il merkezindeki Prof. Dr. Fuat Sezgin Ortaokulunun 7. Sınıf öğrenim gören tesadüfi yolla belirlenen 80 öğrenci; Konya Karatay Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıfta okuyan tesadüfi yolla belirlenen 80 öğrenci ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde yılında farklı programlarında öğrenim gören tesadüfi yolla belirlenen 80 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Yazılı Anlatım Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır.“Yazılı Anlatım Değerlendirme Ölçeği”Millî Eğitim Bakanlığı Türkçe Programı, Dil ve Anlatım Programı ve lisansta zorunlu olan Türk Dili derslerinin ders içerikleri çerçevesinde hazırlanacaktır. Yazma konuları önceden belirlenmiş olan ortak bir konu olup, yazı türü olarak mektup ve öykü seçilmiştir. Araştırma dört ay boyunca uygulanmıştır. Öğrencilerden belli aralıklarla ayrı ayrı toplanan uygulama kâğıtları itinayla incelenip değerlendirilmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistik ve içerik analiziyle incelenmiştir. Veri analizi sürecinde ham veriler incelenip kodlanmıştır. Bu süreçte, toplanan veriler“Dış Yapı (Biçim)”,“Dil ve Anlatım (Üslup)”,“Yazım ve Noktalama”ana başlıkları altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the written expression skills of primary, secondary and university students and to compare the written expression skills of the students in different teaching steps. In this study, the articles written by the students were evaluated in terms of form and content and errors were determined. In addition to the evaluation of the students 'writings, the students' opinions about whether they have written articles in accordance with the required qualifications were determined. In addition, some suggestions were presented according to the results of the research. Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu University Faculty of Education University students studying the research universe, Konya province center 11. high school students, Konya city center Primary 7. the students constitute the class. The sample also includes 80 students studying in different departments in the 2007-2008 academic year at the Faculty of Education of Necmettin Erbakan University, Ahmet Keleşoğlu, Konya Karatay Anatolian Imam Hatip High School 11. 80 students studying in the class and determined by chance, Prof. Dr. Fuat Sezgin Middle School 7. 80 students who study in the class and are randomly determined. As a data collection tool“written expression evaluation scale”was used. Written expression Assessment Scale will be prepared within the framework of the Turkish language curriculum of the Ministry of National Education, language and Expression Program and the course contents of compulsory Turkish language courses in the University. Writing is a common topic that is predetermined and is chosen as writing type as essay, letter and story. The study was conducted for four months. Composition papers collected separately from the students are carefully examined and evaluated. Data were analyzed by descriptive statistics and content analysis. During the data analysis process, raw data was analyzed and coded. In this process, the data gathered were evaluated according to spelling error, planning word main idea, sentence, handwriting, punctuation, page layout and title.