Kurumsallaşma ve psikolojik sahiplenmenin iş sonuçlarına etkisi: Hazır giyim sektöründe bir araştırma
The effect of institutionalization and psychological ownership on business results: A research in the clothing industry
  1. Tez No: 583326
  2. Yazar: EDİZ BORA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tüm dünyadaki markaların globalleşmesi sonucu diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de faaliyet gösteren birçok yabancı ve yerli marka olması aynı zamanda faaliyet gösteren çok fazla Avm ile beraber rekabet çok zor hale gelmiştir. Yetişen yeni neslin önceliklerinin de farklılaşması ile beraber, çalışanları şirketin hedeflerine yöneltmek gittikçe zor hale gelmiştir. Bu duruma paralel olarak henüz kurumsallaşmasını tamamlayamayan firmalarda çalışanların kendilerinin kurumun sahibi olarak görme hissi örgütlerin hayatlarının devamında ve sonucunda önemli katkılar sağlayacaktır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde hazır giyim sektöründe çalışan 300 personelden oluşmaktadır. Araştırmanı amacı; kurumsallaşma ve psikolojik sahiplenmenin iş sonuçları olarak ele aldığımız örgütsel bağlılık, görev performansı ve örgütsel stres üzerindeki etkisini belirlemek ve literatüre katkı sağlamaktır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve açıklayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; kurumsallaşma ve psikolojik sahiplenmenin, örgütsel bağlılık ve görev performansını etkilediği görülmüştür. Yine araştırmada kurumsallaşma ile örgütsel stres arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, psikolojik sahiplenme ile örgütsel stres arasında negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca bu araştırma ile ortaya çıkan sonuçlar bu ve benzer konularda yapılacak yeni araştırmalara ve literatüre önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization of all brands in the world, competition has become very difficult like in other countries, not only there are many local and foreign brands but also the high number of shopping malls. With different priorities of the new generation, it has become increasingly difficult to direct employees to the company's targets. Parallel to this situation, the feeling of seeing the employees themselves as the owners of companies that have not yet completed their institutionalization will make significant contributions to the continuation and consequence of the lives of the organizations. The sample of the study consists of 300 employees working in the garment sector in Istanbul. The purpose of the research; to determine the effect of institutionalization and psychological ownership on organizational commitment, task performance and organizational stress and to contribute to the literatüre. The data obtained from the study were analyzed with SPSS program and tested with explanatory factor analysis, correlation analysis and regression analysis. According to the results of the research; institutionalization and psychological ownership have been found to affect organizational commitment and task performance. There was no significant relationship between institutionalization and organizational stress, a negative and significant relationship was found between psychological ownership and organizational stress. In addition, the results of this research will significantly contribute to the new research and literatüre.