Predicting economic growth using machine learning techniques and sentiment analysis
Makine öğrenmesi teknikleri ve duygu analizi ile ekonomik büyümenin tahmin edilmesi
  1. Tez No: 583345
  2. Yazar: BERKAY AKIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAN UTKU TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı finansal ve ekonomik haberlerden duygu endeksi oluşturmak ve Türkiye'de ekonomik aktiviteyi etkileyen temel ekonomik ve politik olaylarla potansiyel ilişkisini incelemektir. Türkçe'de duygu analizi için etkin bir ekonomik ve finansal sözlük olmadığı için, 2011-2019 dönemi için makine-öğrenme algoritmalarını kullanarak bir duygu endeksi geliştirdik. Bu çalışmada kullanılan veri seti, 2011'den günümüze basında yayınlanan ve dikkatlice belirlenmiş bir kelime grubuna göre seçilen 131.601 haberi içermektedir. Duygu polaritesi belirlenmiş haber veri setini oluşturabilmek amacıyla uzman bir grup sayesinde haberler sınıflandırılmıştır. Duygu endeksinin Türkiye ekonomisi için önemli olayları kapsadığı görülmektedir. Resmi istatistiklerdeki gecikme dikkate alındığında, söz konusu endeks öncü ekonomik gösterge olarak kullanılabilir. Sonraki çalışma konusu olarak, duygu endeksinin ekonomik aktiviteyi açıklayan ekonometrik modellerin açıklayıcı gücünü arttırıp arttırmadığının araştırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to construct sentiment index from financial and economic news and examine its potential relation with main economic and political events that affect economic activity in Turkey. Since there is no effective economic and financial lexicon (as in English) for sentiment analysis in Turkish language, we developed a sentiment index by using machine-learning algorithms for the period 2011-2019. Data set used in this study includes 131.601 news in Turkish, which were selected according to a carefully specified set of words, published in printed media. We classified the semantic orientation of news by a group of experts to construct annotated data set. It is observed that sentiment index covers the important events for Turkish economy. Considering time lag in official statistics, the sentiment index can be used as a leading economic indicator. It is planned to investigate whether the sentiment index increases the explanatory power of the econometrics models explaining economic activity in Turkey as a future work.