Türkiye'deki Kürt meselesi etrafındaki şiddet sarmalının Galtung'un çatışmaları ele alma yöntemi bağlamında incelenmesi
Analysing violence spiral around Kurdish issue in Turkey in axis of Galtung's approaching to conflicts methodology
- Tez No: 583387
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde Türkiye'deki Kürt Meselesi'nin 2018 yılına gelindiğinde aldığı hâlin, Galtung'un çatışmaları ele alma yöntemi açısından incelenmesi yapılmıştır. Galtung'un yaklaşımı açıklandıktan sonra, Kürt Meselesi'nin boyutları - Kürt Meselesi, Çözüm Mantığı, Siyasi Boyut, Sosyal Boyut, Kültürel Boyut, Ekonomik Boyut, Güvenlik Boyutu – incelenmiştir. Galtung'un temel ihtiyaçlar - güvenlik, yemek, su, sağlık, eğitim, barınma, sevme/ait olma, itibar, kendini gerçekleştirme - üzerinden meşru ve gayrı meşru ayrımı yapması baz alınarak, Kürt Meselesi'nde meşru ve gayrı meşru noktalar öne çıkarılmıştır. Tezde incelenen Kürt Meselesi PKK'nın ilk eylem tarihi 15 Ağustos 1984 yılından bu tarafa nasıl evrildiği üzerine olmuştur. 1990'larda inkârdan vazgeçilmiş ve Kürt varlığı kabul edilmiştir. 2000'ler ile birlikte özellikle açılım döneminde Kürtlere birçok haklar verilmiştir. Kürt Meselesi'nde siyasi boyutta şu hususlar öne çıkmaktadır: Kürtçü ve PKK'nın türevleri olan gruplar ayrılıkçılığa yol açacak KCK/Demokratik Özerklik üzerinde ısrar ederken, Kürtlerin ve genel olarak Türk Milleti'nin ihtiyacı yerel yönetimlerin güçlendirilmesidir. Bu bağlamda yerel yönetimlerin güçlendirilmesi sağlanmıştır. Sosyal boyutta; eğitim ve sağlık gibi konularda DAB-GDAB bölgelerinde diğer bölgelere nazaran bir geri kalmışlık söz konusudur. Öncelik bu bölgelere verilerek ülke genelinde iyileştirmelere gidilmelidir. Kültürel boyut söz konusu olduğunda, anadilde topyekûn eğitim ve resmi dilin Kürtçe olması dışında tüm talepler yerine getirilmiştir. Ekonomik boyutta KDRP, KÖYDES, SODES, BELDES, Tazminat yasası ve Cazibe Merkezleri Programı ile DAB-GDAB bölgelerine pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Güvenlik boyutunda ise PKK terör örgütünün silah bırakması ya da bataklığı kurutma operasyonu ile süpürülmesi sorunu vardır. Temmuz 2015'te başlayan ve halen devam eden operasyonlar başarılı olursa, PKK'nın süpürülmesi söz konusu olabilir. Nihayetinde, Kürt Meselesi tam olarak çözülmese de pozitif barışa yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, situation of Kurdish Issue in Turkey in 2018 is analyzed according to Galtung's approaching to conflicts methodology. After Galtung's approach is explained, dimensions of Kurdish Issue –Kurdish Issue, Logic of Solution, Political Dimension, Social Dimension, Cultural Dimension, Economic Dimension, Security Dimension- are studied. Kurdish Issue's legitimate-illegitimate points are highlighted based on Galtung's basic needs –security, food&shelter, health, education, love/belonging, dignity, self-fulfillment-. Kurdish Issue in the thesis is studied how Kurdish Issue is evolved since first act of PKK in August 15, 1984. Denial was renounced in 1990s and Kurd entity is accepted. Many rights were given to Kurds in 2000s especially during right ascension. These are come to the fore about political dimension on Kurdish Issue: While Kurdist and PKK's derivatives groups are insisting on KCK/Democratic Autonomy which will be resulted separatism, Kurds' and generally Turk Nation's need is get powerful local administrations. In this context, local administrations are got powerful. In social dimension; backwardness about education and health issues in Eastern Anatolia Region and South-eastern Anatolia Region are more than other regions. Priority must be given to the regions and improvements must be provided in all country. Being a matter of cultural dimension, all requests are provided except total education in mother tongue and Kurdish official language. In economic dimension, there is positive discrimination in Eastern Anatolia Region and South-eastern Anatolia Region via KDRP, KÖYDES, SODES, BELDES, Compensation law and Cazibe Merkezleri Programı. In security dimension, PKK's disarmament or PKK's broom finishing via draining operation are problems. If operations since July 2015 will be successful, PKK can be broom finished. In the end, Kurdish issue is closer to positive peace although not completely solved.