Çağdaş sanatta anı ve bellek kavramı
Recollection and memory concept in contemporary art
- Tez No: 583388
- Danışmanlar: PROF. NURDAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bireyin yaşamında, doğumundan itibaren hafızanın kaynaklık ettiği bellek sistemi ile beraberinde anı adı verilen birçok olay kaydedilmektedir. Anılar, bireyin yaşamındaki öz benliğin oluşum sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Kaydedilen olay ve olay örgüsü yeniden hatırlanmak üzere saklanan bellek sistemiyle gelecek zaman diliminde bireyin kimliğini temsil edecektir. Bu yüzdendir ki yaşanan olayın bireylerde yarattığı hisler önemli olmaktadır. Bireyler neyi unutmak ya da neyi hatırlamak istediklerini yaşanan olayın yarattığı duygusal etkiye göre belirleyecektir. Hatırlama edinimleri içerisindeki anıyı Antik Yunan felsefesinden Aristoteles ve Platon'un belirlediği hafızada mevcut olmayan bir şeyin hatırlanamayacağına dair idealarla beraber hatırlama edinimlerini belirleyen bellek sistemleri felsefe ve psikolojide önemli bir konu olarak yer edinmiştir. Hatırlamanın temsili olan imgeye dönüşen mevcut anıların korku, dehşet gibi karakterini oluşturan olaylar ya da kodlanmada belli anlam ve değer taşıyan olaylar hatırlama edinimi kolaylaştırmaktadır. Hafızada unutulmaz bir yaraya sebep olan travmatik durumlar da hatırlama edinimleri içerisinde unutulmamaktadır. Bu araştırmada temel olarak anı ve bellek kavramının felsefe ve psikolojideki açılımları birinci bölümde yer almaktadır. Bellek sistemleri içerisinde, yaşanan olayların yarattığı travmatik durumlar bireylerlerde ifade edilecek bir alan yaratmaktadır. Sanatçılar yaşamlarındaki karşılaştıkları, ölüm ya da ölümü hatırlatacak nitelikteki travmatik olayları belleğinde kodlamaktadır. Bu olayın otobiyografik öyküsünde yarattığı imge ya da olay örgüsü ifade dili olarak sanatını kullanmaktan geçmektedir. Araştırmanın problemini oluşturan ikinci bölümde Modern Sanatta Francisco Goya'nın çalışmaları ile başlayan travmatik durumlara sebep olan olay ve olay örgüleri sanatçıların otobiyografisinden yola çıkılarak çalışmaları üzerinden anı ve bellek kavramı incelenmiştir. Sanatçılar, yaşamış oldukları travmatik sürece göre verdikleri tepki doğrultusunda kayıtsız kalmadan sanatın dilini kullanarak çalışmalarında ifade etmişlerdir. Modern Sanatın izlerini Çağdaş Sanatta da devam ettiren sanatçılar yeni ifade olanakları ile travmatik deneyimlerini, karşılaştıkları yaşamsal öykülerini ve psikolojik tepkilerini çalışmalarında anı ve bellek kavramları üzerinden gösterge olarak kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In the life of the individual, many events called memories are recorded together with the memory system that memory originates from the birth. Memories play an important role in the process of the formation of the self in the individual's life. The recorded event and plot will represent the identity of the individual during the future period with the memory system stored for recall. That's why feelings of the event experienced in individuals are important. İndividuals will determine what they want to forget or remember according to the emotional impact created by the experienced event. Along with the ideas by Aristotele and Plato of ancient Greek philosophy that something that does not exist in memory cannot be remembered, memory systems that have become an important issue in philosophy and psychology. Events that constitute the character of fear, horror of the present memories which are transformed into images that are representative of remembering or events that have a certain meaning and value in coding make the acquisition of recall easier. Traumatic conditions that cause an unforgettable wound in memory are also not forgotten in recall acquisitions. In this study, the expansions of the concept of recollection and memory in philosophy and psychology are present in the first chapter. The traumatic situations created by the events in memory systems create an area be expressed in individuals. Artists encode their experienced events about death or remind them of death in their memory. The image or plot created in the autobiographical story of this event goes through the use of art as the language of expression. In the second part which is the problem of the study, the events or plot which started with the works of Francisco Goya in modern art, causing traumatic situations, the concepts of recollection and memory are examined from the autobiography of the artist through his works. The artists expressed their traumatic process in their Works in live with their reactions by using art language without being indifferent. The artist who continued the traces of modern art in contemporary art used their traumatic experiences, their vital stories and psychological responses as indicators of recollection and memory concepts in their Works with new expression opportunities.