İstanbul'da yaşayan Suriyeli mültecilerin sorunlarının insani güvenlik bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the problems of Syrian refugees living in Istanbul in the context of human security
- Tez No: 583386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Suriye'de 2011 yılında çatışmalar başladığından beri yakın tarihteki en büyük mülteci krizlerinden birine tanık oluyoruz. Türkiye dünyada en çok mülteci kabul eden ülkedir. Türkiye'de bulunan toplam 4 milyon sığınmacıdan ve mülteciden 3.5 milyonu Suriyeli'dir. Genellikle mülteciler, göçmenler ve sığınmacılar hakkında söz ederken bu insanların çoğunun mülteci kamplarında olduğunu varsayarız. Ancak, Türkiye'de Suriyeli göçmenlerin toplam sayısının %96'ından fazlası kampların dışında yaşamaktadır. Bu durum göz ardı edilmesine rağmen, şehirler Suriyeli mülteci krizinin merkez noktasıdır. Bunun en çarpıcı örneği olan şehir ise; 500 binden fazla mülteciyi barındıran İstanbul'dur. Bu çalışma, İstanbul'daki Suriyeli mültecilere insani güvenlik açısından odaklanmaktadır. Şehirler farklı güvenlik ve korunma yöntemleri üzerine kurulmasına rağmen, çoğu kez güvenli olmayan ve tehlikeli durumlar ortaya çıkmakta, şehirde yaşamakta olan mülteciler risk altında kalmaktadır. Bu çalışma, insani güvenliğin yedi boyutunu (ekonomik, sağlık, gıda, çevre, birey, topluluk ve siyasal güvenlik) kullanarak İstanbul ve kentsel çevresindeki Suriyeli mültecilerin karşılaştığı sorunlara odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the outbreak of conflict in Syria in 2011 we are witnessing to one of the biggest refugee crises in history. The country which receives the biggest numbers of refugees is Turkey. From the number of 4 million refugees in Turkey 3.5 milion are from Syria. Often when we talk about refugees, immigrants and asylum-seekers, we mistakenly assume that most of them are in refugee camps. However, more than 96 % of the total number of Syrian refugees in Turkey live outside the camps. Although being ignored, cities are the central point of the Syrian refugee crisis. An example of this is Istanbul, which hosts more than 500,000 refugees.This work will explore the life of Syrian refugees in Istanbul from human security perspective. Although the city gives certain types of protection, it can be also the source of many insecurities and problems. Through all seven dimensions of human security (economic, political, personal, community, food, health, environmental) this work will identify the biggest challenges for Syrian refugees living in Istanbul as urban environment.