Uluslararası mal satımına ilişkin Viyana Sözleşmesi ve Türk Borçlar Kanunu ışığında satım sözleşmelerinde alıcının yükümlülükleri
The Vienna Convention on contracts for the international sales of goods and the liabilities of the purchaser in contracts of sales under the Turkish Code of Obligations
  1. Tez No: 583421
  2. Yazar: YASİN TAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE BARAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Uluslararası mal satımına ilişkin sözleşmeler, sözleşmenin tarafları olan alıcı ve satıcı açısından çeşitli haklar ve yükümlülükler doğurur. Uluslararası nitelik taşıyan satım sözleşmelerine dair devletlerin iç hukuk kurallarının birbirleriyle uyumlu olmaması, çeşitli problemlerin doğumuna neden olmaktadır. Söz konusu sorunları gidermek amacıyla uluslararası alanda ortak bir hukuksal zemin oluşturma çabaları“Uluslararası Mal Satım Sözleşmeleri Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması”(Vienna Sales Convention) ortaya çıkarmıştır. Günümüzde 89 ülkenin taraf olduğu Sözleşme Türkiye tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde onaylanmıştır. Dört kısımdan ve 101 maddeden oluşan Viyana Satım Sözleşmesi'nin, üçüncü kısmı esas olarak alıcı ve satıcının haklarını ve yükümlülüklerini, bununla birlikte sözleşmeye aykırı tutumlarla ilgili düzenlemeleri içermektedir. Sözleşme md.53 alıcıya ait yükümlülükleri ana hatlarıyla ifade etmiş ve alıcıya“semeni ödemek”ve“malları teslim almak”gibi iki temel yükümlülük yüklemiştir. Söz konusu bu iki yükümlülük, bünyesinde birden çok hukuksal işlemi barındırmaktadır. Sözleşme, diğer maddelerde bedelin ödenmesi yükümlülüğü ve malların teslim alınması yükümlülükleri ile ilgili detaylandırmaya giderek bu yükümlülüklerin çerçevesini çizmiştir. Bu çalışmada alıcının yükümlülükleri, sözleşmeye aykırı davranışları ve satıcının hakları ile ilgili“Türk Borçlar Kanunu”hükümleri ile Viyana Sözleşmesi hükümleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Contracts for the international sale of goods, bring and raise some rights and obligations to the parties, which are dubbed as buyers and sellers, according to their self-characteristics. For the contracts that are conducted internationally, the contradictions and non-contractual provisions that stem from the parties' national legislation, lead to a number of problems. In order to solve such problems, the“United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods,”is prepared to establish a legal basis for the contracts. Today, the Convention which 89 states are party as of today, was ratified on 1 August 2011 by Turkey. The Vienna Sales Convention is comprised of four sections and 101 articles, which mainly regulates the rights and obligations of the buyer and seller parties and the breach of the contract. In article 53 of the convention, the obligations of the buyer is outlined and it is stated that the buyer must“pay the price”for the goods and“take delivery of them”as required by the contract and by the Convention. The aforementioned obligations comprises many lawful process, such that it has been explained and outlined in detail. This study address about obligations and attitudes breach of contract of the buyer and the remedies of the seller under the articles of Vienna Sales Convention by comparing related articles of the“Turkish Code of Obligations.”