Killerin mukavemet ve donma-çözülme davranışlarına reçinelerin etkisinin araştırılması
Investigation the effects of resins on the strength and freezing-thawing behaviors of clays
  1. Tez No: 583422
  2. Yazar: MEHMET AKİF İŞİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NEŞE KURT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Zayıf zeminler, çeşitli zemin iyileştirme teknikleri kullanılarak iyileştirilebilmektedir. Zemin iyileştirme katkısız olarak veya katkı maddeleri kullanılarak yapılabilmektedir. Bu çalışmada yüksek plastisiteli bentonit kili ile düşük plastisiteli kaolin kilinin mukavemet ve donma-çözülme davranışlarının iyileştirilmesi amacıyla, killere belirli yüzdelerde (%5, %10, %15, %20) poliüretan, epoksi, reçine ve stiren akrilik ilave edilerek katkılı numuneler elde edilmiştir. Elde edilen katkılı numuneler üzerinde serbest basınç ve donma çözülme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler 1 ve 7 gün kürde bekletilen numuneler üzerinde yapılmıştır. Deneyler sonucunda, poliüretan, epoksi reçine ve stiren akrilik katkılarının düşük ve yüksek plastisiteli killerin serbest basınç ve donma çözülme sonrası serbest basınç mukavemetleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Weak soils can be improved using a variety of soil improvement techniques. Soil improvement can be done without additives or with additives. The aim of this study is improving the strength and freezing-thawing properties of high plasticity bentonite clay and low plasticity kaolin clay. For this purpose, samples with polyurethane, epoxy resin and styrene acrylic additives in certain percentages (5%, 10%, 15%, 20%) were obtained into the high plasticity bentonite clay and low plasticity kaolin clay. Unconfined compressive strength and freezing-thawing tests were performed on the treated clay samples. Experiments were performed on the samples that were cured for 1 and 7 days. As a result of the experiments, it was observed that polyurethane, epoxy resin and styrene acrylic additives had positive effects on the unconfined compressive strength and unconfined compressive strength after freezing-thawing cycles of low and high plasticity clays.