Madde bağımlılığı nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören bireylerde benlik saygısı ve aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between self-esteem and alexithymia among inpatients being treated for substance dependenc
- Tez No: 583423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı madde kullanım bozukluğu yüzünden hastanede yatarak tedavi gören bireylerde benlik saygısı ve aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul'da bulunan özel bir vakıf hastanesinin Amatem kliniklerinde yatarak tedavi gören, gönüllülük esasıyla rastlantısal olarak seçilen 100 hasta alınmıştır. Kesitsel olarak yapılan bu araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir sosyodemografik veri formunun yanı sıra aleksitimiyi değerlendirmek için Toronto Aleksitimi Ölçeği ve benlik saygısını değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda madde kullanım bozukluğu olan hastalarda benlik saygısı ile aleksitimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna göre benlik saygısı puanı arttıkça aleksitimi puanı da artmaktadır. Buna ek olarak benlik saygısı puanı arttıkça ile duyguları tanımada ve duyguları söze dökmede güçlük puanları da artmaktadır. Benzer şekilde aleksitimi ile duyguları tanıma ve duyguları söze dökme arasında da pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca duyguları tanımada güçlük puanı arttıkça duyguları söze dökmede güçlük puanı artmakta, duyguları söze dökmede güçlük puanı arttıkça ise dışa dönük düşünce puanı artmaktadır. Araştırma sonuçları alan yazındaki benzeri çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-esteem and alexithymia among inpatients being treated for substance dependence. A total of 100 inpatients hospitalized at the TCASA clinics of a private foundation hospital in Istanbul were randomly selected on a voluntary basis. In addition to a sociodemographic data form prepared by the researcher, Toronto Alexithymia Scale was used to evaluate alexithymia and Rosenberg Self-Esteem Scale was used to evaluate self-esteem as data collection tools in this cross-sectional study. According to the results of the study, there was a statistically significant relationship between self-esteem and alexithymia in patients who had substance dependence. This shows that levels of alexithymia increases as the level of self-esteem increases. In addition, as self-esteem increases, the difficulty in recognizing emotions and expressing emotions increases. Similarly, a positive relationship was observed between alexithymia and recognizing and expressing emotions. In addition, as the difficulty in recognizing emotions increases the difficulty in expressing emotions also increases and as the difficulty in expressing emotions increases by the extrovert thinking increases. The study results are discussed in consideration of similar studies in the literature.