Yerel yönetimlerde iş güvenliği kültürü algılamalarının önemi, ölçümü ve karşılaştırılması
The importance, measurement, and comparison of the perception of the occupational safety culture in local governments
- Tez No: 583451
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA SAVAŞ AYBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, İstatistik, Public Health, Engineering Sciences, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Güvenlik Kültürü algılamalarının Yerel Yönetimlerdeki önemini vurgulamak ve yerel yönetimlerde İş Güvenliği Kültürünün algılamalarını anket ve istatistik değerlendirmeler ile ölçmek ve karşılaştırılmasını yaparak Kamu sektöründe yeni başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği saha uygulamalarına Güvenlik Kültürü bakış açısıyla gerekli katkıyı sağlamaktır. Araştırmamızda yerel yönetimlerde çalışanların güvenlik kültürüne yönelik algılamalarının belediyecilik perspektifinde ölçülmesi ile yerel yönetimlerde güvenlik kültürünün önemi ortaya çıkarılacak ve iki farklı belediyenin karşılaştırılması ile kıyaslama yapılmış olacaktır. Hizmet alanları açısından farklı iki belediyenin çalışanları arasındaki güvenlik kültürü farklarını ortaya çıkarmak. Farklılığın nedenlerini analiz etmek. Ve bu anlamda çalışanların algıladıkları risk düzeylerinin hangi ölçüde birbirine yakın olduklarının ve belediyenin güvenlik kültürüyle ne derecede ilişkili olduğunun incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmamızın tespiti ve araştırma sonrası ilgili kurumlarda Güvenlik kültürü algılamalarının iyileştirilmesiyle kamu kurumlarına ve diğer belediyelere örnek olması açısından önem arz etmektedir. Araştırma sonucunda ortaya çıkarılacak yorum, analiz ve varsayımların güvenlik kültürünün iyileştirilmesi açısından ışık tutması ve rehberlik etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to emphasize the importance of the perception of Safety Culture in Local Governments, to measure the perception of Safety Culture in local governments through questionnaires and statistical evaluations, and to compare the same in order to make the necessary contribution to field applications of Occupational Health and Safety, which have been newly introduced into the public sector, with the point of view of Safety Culture. In this study, the importance of safety culture in local governments shall be found out with the measurement of the perception of safety culture of the employees of local governments in the municipality perspective, where comparison shall be made between two different municipalities. The goal is to find out the differences of safety culture between the employees of two municipalities different in terms of service areas, to analyze the reasons of the difference, and therefore to study on how close the risk levels to each other perceived by employees are and to what degree the municipality is associated with the safety culture. This study is important in terms of its outcomes and setting an example for other public institutions and other municipalities with improvement of the perception of Safety Culture in concerning institutions after the study. Any comments, analyses, and assumptions which might come out of the study are intended to set a light and guide for the improvement of the safety culture.