Ege Bölgesi'nde Aralık, Ocak ve Nisan aylarında üretilen salgı ve çiçek ballarının''%nem, ph, asitlik, iletkenlik ve şeker bileşenleri (fruktoz, glukoz, sakkaroz, maltoz) analizleri'' açısından karşılaştırmalı incelenmesi.
Comparative investigation of honeydew honey and flower honey in terms of ''%moisture, ph, acidity, conductivity and sugar components (fructose, glucose, sucrose, maltose)'' produced in December, January and April in Aegean Region
- Tez No: 583453
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, Ege Bölgesi'nde Aralık, Ocak ve Nisan Aylarında üretilen farklı salgı ve çiçek ballarının % nem, pH, asitlik, iletkenlik ve şeker bileşenleri (fruktoz, glukoz, sakkaroz, maltoz) analiz sonuçlarının değerlendirilip karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Balın oluşumu ve bileşiminin yörelere ve buralardaki bitki çeşitliliğine göre önemli farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Aralık ve Ocak aylarında Ege Bölgesi'nin farklı yörelerinde üretilen 5 adet salgı ve 5 adet çiçek balı, oda sıcaklığında bekletilip, bekleme süreleri de göz önüne alınarak Şubat ayında analiz edilmiştir. Nisan ayında üretilen ballar ise, aynı şekilde oda sıcaklığında bekletilip Mayıs ayında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, aynı bölgede üretilen ballarda bile % nem, pH, serbest asitlik, elektriksel iletkenlik, şeker bileşenleri (fruktoz, glukoz, sakkaroz, maltoz) sonuçlarının birbirlerinden farklı olduğu tespit edilmiştir. Ballar arasındaki bu farklılıkların her balın kendine özgü kimyasal ve fiziksel özelliklerinden kaynaklandığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in order to comparative investigation and the comparative of results in honeydew honey and flower honey in terms of %moisture, pH, acidity, conductivity and sugar components (fructose, glucose, sucrose, maltose) produced in December, January and April in Aegean Region. Honey formation and composition show significant differences with respect to regions and variety of plants. 5 pieces of honeydew honey and flower honey produced by different regions of the Aegean Region in December and January, it was analyzed in February by taking into consideration the waiting times. These honeys produced by the region in April were also kept at room temperature and analyzed in May. As a result of the analyzes, it was determined that the results of % moisture, pH, acidity, electrical conductivity, sugar components (fructose, glucose, sucrose, maltose) were completely different even in honey produced in the same region.