Biological network modelling based on differentially expressed proteins in a bacilysin-deficient strain of Bacillus subtilis
Bacillus subtilis'in basilisin üretemeyen bir suşunda farklı ifade gösteren proteinlere dayalı biyolojik ağ modellemesi
  1. Tez No: 583454
  2. Yazar: MELTEM KUTNU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ, DOÇ. DR. NURCAN TUNÇBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bacillus subtilis, farmakolojik ve antimikrobiyal aktiviteye sahip çok çeşitli ikincil metabolitler üreten, hastalık yapmayan, Gram-pozitif bir organizmadır. B.subtilis'in belli suşları tarafından üretilen bir dipeptit olan basilisin, L-alanin ve protein kaynaklı olmayan bir amino asit olan L-antikapsinden oluşmaktadır. Grubumuz tarafından yapılan önceki susturma çalışmaları, basilisinin konak hücrede pleiotropik bir molekül olarak davrandığını önermiştir. Dolayısıyla basilisin yokluğu ya da eksikliği konak hücre yanıtını etkileyecektir. Bu çalışmada, grubumuzun basilisin susturulmuş Bacillus subtilis OGU1 suşu üzerine yaptığı çalışmalardan elde edilmiş veriler kullanıldı. Değişen biyolojik süreç ve yolakları belirlemek için Prize-Collecting Steiner Forest (PCSF) algoritması kullanılarak zamana bağlı sekretom ve sitozolik proteom etkileşim ağları oluşturuldu.Ortaya çıkan ağlar üzerinde yapılan işlevsel zenginleştirme analizleri önceki bulgularımızı doğrulamış, ayrıca CcpA, BglH, HxlA and YwmD gibi gizli molekülleri, bununla birlikte amino asit metabolizması, ABC taşıyıcıları, şeker ve folik asit tek karbon metabolizması gibi yolakları açığa çıkarmıştır. Biyolojik ağ modellemesi, belli bir koşul altında Bacillus subtilis gibi organizmalarda bilinmeyen etkileşim partnerlerinin ve protein etkileşimlerinin belirlenmesini kolaylaştırmakta, ileriki deneylere kılavuzluk edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bacillus subtilis is a non-pathogenic, Gram-positive organism which is known for producing a broad range of secondary metabolites with pharmacological and antimicrobial activities. The dipeptide bacilysin is one of the many antibiotics producing a broad range of secondary metabolites with pharmacological and antimicrobial activities. The dipeptide bacilysin is one of the many antibiotics synthesized by certain strains of B. subtilis, and it is composed of L-alanine and the non-proteinogenic amino acid L-anticapsin. Earlier silencing studies by our group have suggested that bacilysin acts as a pleiotropic molecule on its host. Therefore, the absence or lack of bacilysin would affect the host response. In this study, data from previous proteomic studies by our group on bacilysin-deleted derivative strain Bacillus subtilis OGU1 have been collected. We constructed time-dependent secretome and cytosolic proteome networks by using the Prize-collecting Steiner forest (PCSF) algorithm. Functional enrichment analyses on the resulting networks have confirmed our earlier findings, as well as revealing further hidden molecules including CcpA, BglH, HxlA and YwmD, along with pathways such as amino acid metabolism, ABC transporters, sugar metabolism, and one carbon pool by folate. Biological network modeling can facilitate the identification of unknown protein interactions, as well as interaction partners in organisms such as Bacillus subtilis under a particular condition, in addition to guiding further experiments.