Harmonik ve harmonik 1 tipli eğrilerin N-bishop çatısına göre diferansiyel denklem karakterizasyonları
Differential equations characterizations of the harmonic and harmonic 1-type curves according to N-bishop frame
- Tez No: 583455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KUŞAK SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi verilmiştir. Materyal ve yöntem bölümünde Öklid uzayı, N-Bihop çatısı, harmonik 1- tipli N-Bishop uzay eğrileri, harmonik 1-tipli NCW uzay eğrileri, Darboux vektörü, helisler ile ilgili temel tanım ve kavramlardan bahsedilmiştir. Bulgular bölümünde ise çalışmamızın orijinali verilmektedir. Orijinal kısımda öncelikle Öklid uzayında NCV çatısına göre uzay eğrilerinin karakterizasyonları ile harmonik 1-tipli NCV uzay eğrileri araştırıldı ve Öklid uzayında alterntif çatının Darboux ve normal Darboux vektörüne göre uzay eğrilerinin karakterizasyonları incelendi. Daha sonra Öklid uzayında N-Bishop çatısına göre uzay eğrilerinin karakterizasyonları ile harmonik 1-tipli N-Bishop uzay eğrileri araştırıldı. Son olarak da Öklid uzayında N-Bishop çatısının Darboux ve normal Darboux vektörüne göre eğrilerin karakterizasyonları incelendi ve örnekler kısmında çalışmalarımızla ilgili örnekler verildi. Son bölümde tezin genel değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ileride yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five sections. The historical development of our work in the introduction section is expressed. In the material and method section, basic consepts and theorems related to Euclidean space, N-Bishop frame, harmonic 1-type N-Bishop space curves, general helix, slant helix, NCW alternative moving frame, harmonic 1-type NCW space curves, Darboux vector are mentioned. In the results section the original of our working is given. In the original part, the characterization of space curves according to the NCW frame in Euclidean space with harmonic 1-type NCW space curves was investigated and the characterizations of the curves according to the Darboux and normal Darboux vector with the alternatif moving frame in the Euclidean space was investigated. Later the characterization of space curves according to the N-Bishop frame in Euclidean space and harmonic 1-Type NBishop space curve's was investigated. The characterizations of the curves according to the Darboux vector with the N-Bishop frame in the Euclidean space was investigated. In the examples part, examples according to my works were made. In the last section, a general evaluation of the thesis was made and suggestions were given to contribute to the next studies.