Geoteknik çalışmalarda iş güvenliği ve gürültünün incelenmesi
Occupational safety in geotechnical studies and noise analysing
  1. Tez No: 583458
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR KURTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞILAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda meydana gelen kazalarda iş güvenliğine çok daha önem verilmesi gerektiği düşüncesi kesinlik kazanmıştır. Bilindiği üzere çalışanlara sağlıklı bir çalışma ortamı sunmak, onları çalışma koşullarının olumsuz etkilerinden korumak, iş ve işçi arasında mümkün olan en iyi uyumu sağlamak, iş yerlerindeki riskleri tamamen ortadan kaldırmak ya da zararları en aza indirebilmek, oluşabilecek maddi ve manevi zararları ortadan kaldırmak, çalışma verimini artırmak iş güvenliğinin başlıca amaçlarıdır. Son yıllarda çıkarılan kanunlar da hükümetlerin bu konuya daha fazla eğildiğini göstermektedir. 1990'lı yıllara kadar iş kazalarının %80'i insana bağlı olduğu görülmektedir. Bu sebeple çalışana eğitim verilmesi ve işveren tarafından rehberlik yapılması çok önemlidir. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanun çalışmaları 2003 yılı itibari ile başlamıştır. Son yıllarda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda sıkça düzenleme yapılması hükümetlerin bu konuya ne denli önem verdiğini de göstermektedir. Özellikle inşaat sahalarında meydana gelen ölümcül kazaların önüne geçilmesi için çok sıkı tedbirler almak gerekmektedir. Geoteknik sektöründe de bu tür kazalara karşı alınan önlemler yetersiz kalmaktadır. Kanun maddelerinde de bu konuda alınması gereken önlemlerle ilgili detaylı bilgi verilmemektedir. Geoteknik çalışmalar genellikle inşaat sahalarında yapıldığından aynı risk faktörlerini içermektedir. Geoteknik çalışmalar ülkemizde 1999 depremler kuşağından sonra önem kazanmaya başlamıştır. Son yıllarda geoteknik işlerde çalışan kişilerin (işçi, operatör, mühendis.vb) iş güvenliğini önemsemedikleri genel gözlemler doğrultusunda kendini belli etmektedir. Bu çalışmada geoteknik işler hakkında bilgi vermeyi hedeflemekle beraber var olan iş güvenliği tehlikeleri ve bu sektör çalışanlarının gürültü maruziyeti hakkında da detaylı bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is certainly seen that occurring accidents, more attention should be paid to occupational safety. It is known to provide employees with a healthy working environment, to protect them from the adverse effects of working conditions, to provide the best possible harmony between the work and the worker, to completely eliminate the risks in the work place or to reduce the losses and eliminate the material and moral damages that may occur are the main goals of occupational safety. Laws issued in recent years also show that governments attach more importance to this issue. For this reason, it is very important to provide training on occupational safety, and guidance by the employer to the workers. Law studies on occupational health and safety in our country started as of 2003. The frequent regulation in the Occupational Health and Safety Act in recent years also shows the importance of the government to this issue. Especially strict precautions are needed to prevent fatal accidents in the construction sector. In the geotechnical sector, precautions against this type of accident are insufficient. Detailed information about the precautions to be taken in this matter is not given in the Occupational Health Law. Geotechnical studies usually involve the same risk factors as they are work on construction sites. Geotechnical studies have begun to gain importance after the 1999 earthquakes in our country. During the recent years, it has been observed that geotechnical workers (workers, operators, engineers etc.) do not care about occupational safety. This study aims to provide information about geotechnical works and a detailed research on the existing work safety hazards as well as a scrutinized examination of the noise exposure of workers who deal with geotechnic related works has been done.