Bronş karsinomu tanısı olup cerrahi uygulanmış hastalarda preoperatif vo2max ölçümü ve pulmoner perfüzyon sintigrafisi uygulamasının postoperatif komplikasyonlara etkisi ve postoperatif solunum fonksiyonlarının hesaplanmasındaki rolü
The effect of preoperative vo2max measurement and pulmonary perfusion scintigraphy on postoperative complications in patients operated due to bronchial carcinoma and their role in the calculation of postoperative pulmonary functions
  1. Tez No: 583457
  2. Yazar: EZGİ ÇİMEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK), günümüz şartlarında en iyi tedavi metodu cerrahi tedavidir. Erken evrede tanı alan hastalar, postoperatif komplikasyon ve mortaliteyi en aza indirmek amacıyla, preoperatif dönemde iyi değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmede, solunum fonksiyon testleri, egzersiz testleri ve akciğer perfüzyon sintigrafisi önemli bir rol oynar. Bu çalışmayla, KHDAK nedeniyle opere olan hastaların preoperatif VO2max ve akciğer perfüzyon sintigrafisi ölçümünün, postoperatif solunum fonksiyon kapasiteleri, komplikasyon ve mortalitenin tahmin edilmesindeki rolünün gösterilmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Hastanemiz Göğüs Cerrahi Kliniğinde, Haziran 2017 ile Mart 2018 tarihleri arasında primer KHDAK nedeniyle anatomik rezeksiyon uygulanmış, öncesinde bronş karsinomu nedeniyle operasyon öyküsü ve ek malignitesi olmayan, neoadjuvan tedavi uygulanmamış, preoperatif dönemde solunum fonksiyon testleri, VO2max ölçümü ve akciğer perfüzyon sintigrafisi yapılmış hastalar çalışmaya dahil edildi. Preoperatif solunum fonksiyon testleri ve akciğer perfüzyon sintigrafisi kullanılarak postoperatif tahmini solunum fonksiyon testleri hesaplandı. Bu değerler, postoperatif reel solunum fonksiyon testleri ile karşılaştırılarak, akciğer perfüzyon sintigrafisinin prediktif değeri araştırıldı. Solunum fonksiyon testleri ve VO2max değerleri ile postoperatif mortalite ve komplikasyonlar arasındaki ilişki retrospektif dökümente edildi ve sonuçların istatiksel analizi yapıldı. Ayrıca, hastaların cinsiyet, yaş, operasyon tipi, ek cerrahi işlem, bronkoplasti varlığı, tümörün histopatolojisi gibi değişkenlerin postoperatif komplikasyonlar ve mortalite üzerine etkileri araştırıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 62,37±8,52 olan 81'i (%89) erkek, 10'u (%11) kadın toplam 91 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif ortalama FEV1 değeri 2,23 L ve FVC değeri ise 2,88 L idi. Akciğer perfüzyon sintigrafisi ile, tahmini postoperatif ortalama FEV1 değeri 1,56 L ve FVC değeri ise 2,01 L olarak hesaplandı. Hastaların preoperatif VO2max değeri, 87 (%95,6) hastada 20 ml/dk/kg altında, dört (%4,4) hastada ise 20 ml/kg/dk ve üzerinde hesaplandı. Hastaların 65'ine (%71,4) lobektomi, sekizine (%8,8) bilobektomi, 18'ine (%19,8) ise pnömonektomi operasyonu uygulandı. Hastaların sekizine (%8,8) evreleme amaçlı mediastinoskopi uygulanırken, beşine (%5,5) bronşiyal sleeve rezeksiyon uygulandı. En sık saptanan histopatolojik tanı, 54 (%59,4) hasta ile skuamöz hücreli karsinomdu.Hastaların 24'ü (%26,4) T1, 28'i (%30,8) T2, 19'u (%20,8) T3, 20'si (%22) ise T4 olarak sınıflandırıldı. , 60 (%66) hasta N0, 21 (%23) hasta N1, 10 (%11) hasta ise N2 olarak değerlendirildi. Hastaların ağrı durumu postoperatif dönemde, görsel ağrı skalası (VAS) ile sübjektif olarak değerlendirildi. Postoperatif 3 ayda, 10 (%11) hastada hiç ağrı olmazken (VAS=0), 31 (%34) hastada VAS
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Surgical treatment is the best treatment method for non-small cell lung cancer (NSCLC) under recent conditions. Patients diagnosed at an early stage should be evaluated deliberately in the preoperative period in order to minimize the postoperative complications and mortality. Pulmonary function tests, exercise tests and lung perfusion scintigraphy play a significant role in this evaluation. This study aims to demonstrate the role of preoperative VO2max measurement and lung perfusion scintigraphy in the estimation of postoperative pulmonary function capacities, complications and mortality in patients operated due to NSCLC. Materials-Method: Patients, who underwent anatomic resection for primary NSCLC between June 2017 and March 2018 in our Department of Thoracic Surgery, but had not had operation history and additional malignancy due to bronchial carcinoma before, did not receive neoadjuvant therapy, and underwent pulmonary function tests, VO2max measurement and lung perfusion scintigraphy in the preoperative period, were included in the study. Values of postoperative pulmonary function tests were predicted using preoperative pulmonary function tests and lung perfusion scintigraphy. By comparing these values with postoperative real pulmonary function tests, the predictive value of lung perfusion scintigraphy was calculated. The relationship between the values of pulmonary function tests and VO2max and postoperative mortality and complications were retrospectively documented, and the results were statistically analyzed. Furthermore, the effects of variables such as gender, age, type of surgery, additional surgical procedure, presence of bronchoplasty, histopathology of the tumor on postoperative complications and mortality were investigated. Results: 91 patients were included in the study; 81 (89%) of those were men and 10 (11%) were women. The mean age was 62.37±8.52. The mean preoperative FEV1 value was 2.23 L and the FVC value was 2.88 L. The mean postoperative FEV1 and FVC values were estimated at 1.56 L and 2.01 L, respectively, with lung perfusion scintigraphy. The preoperative VO2max value of the patients was calculated under 20 ml/min/kg in 87 (95.6%) patients and 20 ml/ kg/min and above in four (4.4%) patients. Lobectomy was performed in 65 (71.4%) patients, bilobectomy in eight (8.8%) patients, and pneumonectomy in 18 (19.8%) patients. Eight (8.8%) patients underwent mediastinoscopy for staging, and five (5.5%) patients underwent bronchial sleeve resection. 24 patients (26.4%) were classified as T1, 28 (30.8%) as T2, 19 (20.8%) as T3, and 20 (22%) as T4. 60 (66%) patients were N0, 21 (23%) were N1, and 10 (11%) were N2. The pain status of the patients was subjectively evaluated in the postoperative period with visual analogue scale (VAS) for pain. 10 (11%) patients had no pain (VAS=0) by the 3rd postoperative month, whereas VAS