Ankara şartlarında farklı ekim zamanı ve bitki sıklığının soyada verim ve kaliteye etkileri
- Tez No: 58346
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ŞARTLARINDA FARKLI EKİM ZAMANI VE BİTKİ SIKLI?ININ SOYA [Glycine max L. (Merr.)J'DA VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ Başak GÜVEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Celal ER 1997, Sayfa: 33 Jüri: Prof. Dr. Celal ER Prof.Dr.Orhan ARSLAN Prof. Dr. ÖzerKOLSARICI Bu araştırma, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; Ankara şartlarında A-3935 soya çeşidi için en uygun ekim zamanı ve bitki sıklıklarının belirlenmesidir. Deneme, dört tekrarlamak olarak tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde, üç ekim zamanında (11 Nisan,1 Mayıs ve 23 Mayıs) ve üç bitki sıklığında (20, 40 ve 60cm) yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ilk bakla bağlama yüksekliği, bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, tohum sayısı, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı ve yağ içeriği üzerine ekim zamanı ve bitki sıklıklarının ayrı ayrı etkili olduğu saptanmıştır. İ.B.B.Y. en yüksek 20cm sıra arasında (11.55cm) ve ikinci ekimden (11.27cm), en yüksek bitki boyu ikinci ekimden (96.45cm) ve 20cm sıra arasında (89.95cm), en fazla B.B.B.S. 40cm sıra arasından (47.81 adet) ve ikinci ekimden (46.11 adet), en fazla tohum sayısı 40cm sıra arasından (127.79 adet) ve ikinci ekimden (122.2 adet), en yüksek tohum verimi ikinci ekimden (153.59kg/da) ve 40cm sıra arasından (141.91kg/da), en yüksek yağ içeriği birinci ekimden (%15.99) ve 20 cm sıra arasından (%15.52) elde edilmiştir. Ekim zamanı ve bitki sıklığı interaksiyonu ise; ilk bakla bağlama yüksekliği, tohum verimi, sap verimi, 1000 tohum ağırlığı ve yağ içeriği üzerinde önemli olduğu tespit edilmiştir. Bitkideki bakla sayısı, tohum sayısı, tohum verimi ve 1000 tohum ağırlığına ikinci ekim tarihinin ve 40cm sıra arasının daha iyi sonuçlar verdiği, yağ içeriği ve sap verimi üzerine de 20cm sıra arasının olumlu etkileri görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Soya, Glycine max (L.)Merr., İlk bakla bağlama yüksekliği, bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına bakla sayısı, bitki başına tohum sayısı, 1000 tohum ağırlığı, tohum verimi, sap verimi, yağ içeriği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SOWING TEME AND PLANT DENSITIES ON YIELD AND QUANTITY IN SOYBEAN [Glycine max (L.)Merr] IN ANKARA CONDITIONS. Başak GUVEN Ankara University Graduate Scbool of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. Celal ER 1997, Page: 39 Jury: Prof.Dr. Celal ER Prof.Dr.Orhan ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLSARICI This research was conducted in the experimental field of the field Department of Agriculture Faculty of Ankara University in 1995. The aim of this research was to determine the most convenient sowing time and plant densities of A-3935 in Ankara conditions. The research was conducted in split plots of randomized blocks with four replication at three sowing times (11 April, 1st May, 23rd May) and three plant densities (20, 40 and 60cm). According to the research, the differences among sowing times and densities regarding first pod setting height, plant height, number of branch per plant, number of pod per plant, number of seed per pod, thousand seed weight and oil ratio were significant separately the sowing time and plant densities interaction's are determined the first pod setting height, seed yield, hay yield, thousand seed weight and oil ratio the seed sowing time and 40cm size row affected. The biggest values respectively are: the first pod setting height is 20cm (11.55cm) and second sowing time (11.27cm), plant height, second sowing time is (96.45cm) and 20cm (89.95cm), number of pod per plant is 40cm (47.81No) and second sowing time (46.11no), number of seed per plant is 40cm (127.79no) and second sowing time (122.2no), seed yield is second sowing time (153.59kg/da) and 40cm (141.91kg/da) and oü ratio is first sowing time (15.99%) and 20cm (15.52%). As a result it was determined that number of pod and seed per plant, seed yield, and thousand seed weight the chose of second sowing time and 40cm row space is more suitable and that as oil ratio and hay yield the chose of 20cm row space is better. KEY WORDS: Soybean, Glycine max ( L.) Merr, the first pod setting height, plant height, number of pod per plant, number of branch per plant, number of seed per plant, thousand seed weight, seed yield, hay yield, oil ratio.