Sorgum ve fasulye karışık ekim sisteminde fasulyede bakteri aşılamasının verim ve verim öğelerine etkileri
  1. Tez No: 58345
  2. Yazar: DERVİŞ DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YAVUZ EMEKLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SORGUM VE FASULYE KARIŞIK EKİM SİSTEMİNDE, FASULYEDE BAKTERİ AŞILAMASININ VERİM VE VERİM Ö?ELERİNE ETKİLERİ Derviş DA? Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı s>9^ Danışman : Doç. Dr. H. Yavuz EMEKLIER 1997, Sayfa: 54 Jüri Doç. Dr. H. Yavuz EMEKLİER Prof. Dr. Temel GENÇTAN : Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Araştırma 1996 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme parsellerinde yürütülmüştür. Farklı ekim şekilleri tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak uygulanmış olup, materyal olarak sorgumda Bey darı, fasulyede Şahin-90 çeşidi kullanılmıştır. Denemede; sorgum kontrol; fasulye kontrol; 1 sıra sorgum- 2 sıra fasulye; 1 sıra sorgum- 1 sıra fasulye ve aynı sıra üzerinde sorgumla fasulye karışık ekim uygulamaları kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüm karakterlerde en düşük ve en yüksek değerlerde olmak üzere sorgumda bitki boyu 81.2 - 95.5 cm; bitkide yaprak sayısı 6.3 - 7.1 ; bayrak yaprak ayası uzunluğu 18.2 - 24.0 cm; bayrak yaprak ayası genişliği 3.3 - 4.6 cm; çiçeklenme tarihi 76.3 - 84.3 gün; salkım uzunluğu 13-17.6 cm; birinci dereceden yan dal sayısı 31.6 - 46.6 ; salkımda tane sayısı 436.2 - 1086.2 ; birim alan tane verimi 226.5 - 563 g/m2; bitkide tane verimi 12.4 - 22.9 g/bitki; bin tane ağırlığı 21.1-27.0 g olarak saptanmıştır. Fasulyede elde edilen veriler; bitkide nodul ağırlığı 0.011 - 0.057 g; bitki boyu 32.80 - 39.25cm; meyve bağlayan ilk nodi yüksekliği 11.5 - 14.3 cm; bitkide meyve sayısı 6.7 - 23.5 adet; bitkide tane sayısı 11.1 - 60.0 adet; 100 tane ağırlığı 25.23 - 36.22 g; bitki tane verimi 2.45 - 19.25 g/bitki; birim alan tane verimi 8.64 - 90.22 g/m2 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Karışık ekim, aşılama, sorgum, fasulye, karışık ekim metodları, verim ve verim komponentleri.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTERS THESIS EFFECT OF BACTERIAL INOCULATION OF BEAN ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS IN MIXED CROPPING SYSTEM OF SORGHUM AND DRY BEAN. Derviş DAG Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor Assoc. Prof. Dr. H. Yavuz EMEKLİER 1997, Page 54 Jury Assoc. Prof. Dr. H. Yavuz EMEKLİER Prof. Dr. Temel GENCTAN : Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Research was conduced in experimental plots of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, Ankara University in the year of 1996. According to different sowing type the research was arranged in randomized block design with four replications. As the material was used Beydan variety for sorghum, Şahin-90 variety for bean. In the experiment; sorghum control, dry bean control, on the same row sorghum and bean, 1 row sorghum - 2 row bean, 1 row sorghum - 1 row bean were used intercropping systems. According to results of the study were waried as minumum and maximum in all characters in sorghum plant hieght 81.2 - 95.5 cm; the number of leaf per plant 6.3 - 7.1 ; the lenght of flag leaf 18.2 - 24.0 cm; the width of flag leaf 3.3 - 4.6 cm; flowering date 76.3 - 84.3 days ; panicle lenght 13-17.6 cm; the number of first branch of panicle 31.6 - 46.6 ; grain number per panicle 436.2 - 1086.2; the seed yield per unit area 226.5 - 563.0 g / m2; the seed yield per plant 12.4 - 22.9 g/plant ; 1000 seed weight 21.1 - 27.0 g were determined. Results to bean research: the nodule weight per plant 0.011 - 0.057 g; plant hieght of bean 32.80 - 39.25 cm; the first pod forming node height 11.5 - 14.3 cm; the number of full pod per plant 6.7 - 23.5 ; the seed number of Per plant 11.1 - 60.0 ; 100 seed weight 25.23 - 36.22 g; seed yield per plant 2.45 - 19.25 g/plant; the seed yield per unit area 8.64 - 90.22 g/m2 were found. KEY WORDS: Intercropping, inoculation, sorghum, bean, methods of intercropping, yield and yield components.