Kız meslek liseleri uygulama anaokullarına devam eden 3-6 yaş grubundaki çocukların bilişsel becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 58347
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIZ MESLEK LİSELERİ UYGULAMA ANAOKULLARINA DEVAM EDEN 3-6 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN BİLİŞSEL BECERİLERİNİN İNCELENMESİ Nahide ULUSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mine MANGD1 1997, Sayfa: 142. Jüri : Prof. Dr. Mine MANGIR Prof. Dr. Nergis GÜVEN Doç. Dr. Neriman ARAL Bu araştırma kız meslek liseleri uygulama anaokullarına devam eden 3-6 yaş grubundaki çocukların yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası ve anne- babanın öğrenim düzeyi değişkenlerine göre bilişsel becerilerini incelemek ve sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapılmış betimsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklem grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ve Ankara'da bulunan kız meslek liseleri uygulama anaokulları arasından tesadüfi olarak belirlenen 100. Yıl Kız Meslek Lisesi Uygulama Anaokulu ve Cebeci KızMeslek Lisesi Uygulama Anaokuluna devam eden 3-6 yaş grubundaki 60'ı kız, 70'i erkek olmak üzere toplam 130 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada örneklem grubunu oluşturan ve kız meslek liseleri uygulama anaokullarına devam eden 3-6 yaş grubundaki çocukların bilişsel becerilerini ölçmede veri toplamak amacı ile“Portage Bilişsel Gelişim Kontrol Listesi”uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, kız meslek liseleri uygulama anaokullarına devam eden, anne ve babalarının öğrenim düzeyinin çoğunlukla yüksek olduğu 3-6 yaş grubundaki çocukların bilişsel becerilerinin gelişiminde cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne ve babanın öğrenim düzeyi değişkenlerinin önemli bir etmen olmadığı saptanmıştır. Anne ve babası orta dereceli okul mezunu ve yüksek okul mezunu olan çocukların çoğunlukla birbirine yakın oranda başarı göstermelerinin nedeninin, büyük ölçüde bu çocukların okul öncesi eğitimden yararlanmaları olduğu söylenebilir. Portage Bilişsel Gelişim Kontrol Listesinde yer alan bazı davranışlarda her yaş düzeyinde kolay kapatılabilecek gecikmeler görülmekle beraber, örneklem grubunda bulunan çocukların harf çalışmaları ile ilgili davranışlarda çok düşük basan gösterdikleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Okul Öncesi Dönem, Bilişsel Gelişim ve Bilişsel Gelişimi Etkileyen Faktörler.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE COGNITIVE ABILITIES OF 3 - 6 YEAR OLD CHTLDREN ATTENDING NURSERY SCHOOLS OF THE GD3LS VOCATIONAL HIGH SCHOOL Nahide ULUSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor : Prof. Dr. MineMANGm 1997, Page: il42. Jury : Prof. Dr. Mine MANGHt Prof. Dr. Nergis GÜVEN Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL The aim of this research is to determine the ages, sexuality's, number of sister and brothers and to examine their Cognitive abilities in regard with the changeling's of whose 3-6 years old children attending Nursery Schools of the Girls Vocational High School.IV This research-study is performed at the 100. Y$)l Nursery Schools of the Girls Vocational High School and Cebeci Nursery Schools of the Girls Vocational High School located in Ankara and registered to the Ministry of National Educational. In this research, 130 children, participated and these children were between three and six's years old ( 60 girls and 70 boys). In order to examine and collect information of the cognitive abilities of the children aged three - four years, during this research the“Portage Cognitive Progress Control Lists”are used. At the end of the research study, it is seen that the educational status of the mothers and fathers who were attending nursery school of the girls vocational High school, were high in majority and also the sexuality's, number of the brothers and sisters and the variation of the educational status of the fathers and mothers did not effect the development of their cognitive abilities. The reason of to have the close success from the children whose mothers and fathers have either secondary school or academically education, was because of their utilization of pre-school training. Some behaviours located in Portage Cognitive Progress Control List for every age level, shows easily compensatory delays. However, the children participated in this research-study showed very low success in the activity during their words studies. KEYWORDS: Pre-school Period, Cognitive Development and Factors Affecting it.