Elazığ İl merkezinde yaşayan gebe kadınların beslenme durumları üzerine bir araştırma
A Research on nutritional status of pregnant women living in Elazığ
- Tez No: 58348
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELAZI? İL MERKEZİNDE YAŞAYAN GEBE KADİNLARİN BESLENME DURUMLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nuşin DENİZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman= Prof Dr Seniha HASİPEK 1997, Sayfa: 132 Jüri: Prof. Dr. Seniha HASlPEK Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Gülden PEKCAN Bu araştırma Elazığ il merkezindeki sağlık ocaklarına kayıtlı gebe kadınların beslenme durumlarını araştırmak üzere 200 gebe kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, deneklerin %17.0'ı okur yazar değil, %11.0'ı okuryazar, %50.5'i ilkokul mezunu, %6.5'i ortaokul mezunu, %15.0'ı lise ve yüksekokul mezundur. Deneklerini yaşları 16-40 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 25.74±0.36 yıldır. Deneklerin evlenme yaş ortalamaları 19.87±0.25 olup, evlilik sürelerinin ortalaması 6.13±0.33 dür. Kadınların gebelik sayısı ortalaması 2.51±0.08, ölen çocuk ortalaması 0.10±0.02, kürtaj ortalaması 0.11±0.02, düşük sayısı ortalaması 0.22±0.03, yaşayan çocuk ortalaması 1.07±0.07, iki gebelik süre arası ortalaması 2.35±0.07 yıldır. Gebe kadınlarından sigara içenlerin oranı %10.5'dir. Gebe kadınların %55.0'ının yiyeceklere aş erdikleri, %1.5'inin ise yiyecek olmayan maddelere aşerdikleri belirlenmiştir. Gebelikte beslenme konusunda bilgi alan deneklerin oranı %35.5'dir. Gebelikte beslenme konusu hakkında bilgiyi doktordan aldığını belirten deneklerin oranı %47.9 dur. Yiyeceklerinde değişiklik yapan deneklerin oranı %45.5 dir. Üç öğün yemek yediklerini belirten deneklerin oranı %73.5 dir. Ara öğünlerde yiyecek içecek tüketen deneklerin oranı ise %54.5'dir. Araştırma kapsamına alınan gebe kadınların; %84.5'i kalsiyumu, %61.0'ı proteini, %98.0'ı demiri, %73.5'i A vitaminini, % 69.5'i niasini, %60.5'i B2 vitamini, %38.0'ı C vitaminini yetersiz tükettikleri belirlenmiştir. Yeterli ve yetersiz B1 vitaminleri tüketim düzeyleri oranları birbirine yakın olup (%45.5,%45.0) aynı benzer bulgu enerji tüketim miktarlarında da görülmüştür (%47.0).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON NUTRITIONAL STATUS OF PREGNANT WOMEN LIVING IN ELAZI? Nuşin DENlZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof Dr Seniha HASlPEK 1997, Page: 132 Jury: Prof. Dr. Seniha HASlPEK Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Gülden PEKCAN This research is about the nutrition of 200 pregnant women who are registered to the community health center in the city center of Elazığ. According to the results of the study 17.0% of the pregnant women are illiterate, 1 1.0% of them are literate, 50.5% are graduated from primary school, 15.0% are graduated from high school and university. The age of the pregnant women are between 16-40 and the mean age is 25.74+0.36 years. The mean of their marriage age is 19.87±0.25, and they have been married for 6.13±0.33 years. The mean of pregnancy is 2.51 ±0.08, average number of the death child is 0.10±0.02, the mean of the number of curatage is 0.11±0.02, the mean of abortus is 0.22±0.03, the number of their alives are 1.07±0.07, the mean duration between pregnancies is 2.35±0.07. The percentage of the pregnant women is 10.5%, 55.0% wanted to eat food during the first trimester while 1.5% wanted to eat pica. The number of the pregnant women who had knowledge about nutrition during their pregnancy is 35.5%. The pregnant women who had the information about nutrition during