Sigara bağımlılarında bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions in smoking addicts
  1. Tez No: 583475
  2. Yazar: SEMA ÜLGEN ÖZ
  3. Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Sigara kullanımının kognitif fonksiyon bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir ve bu nedenle sigara, demans ve Alzheimer hastalığı için risk faktörüdür. Çalışmamızda sigara kullanımın bilişsel fonksiyonlara etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma polikliniği ile Aile Hekimliği polikliniklerine 07.02.2019-29.05.2019 tarihleri arasında başvuran, sigara içen, 18-65 yaş arası 207 hasta ile sigara içmeyen 18-65 yaş arası 191 hasta çalışmaya alındı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeğinden oluşan anket uygulandı. Bulgular: Sigaranın kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerine bakıldığında; sigara içenlerin, içmeyenlere oranla daha kötü performans sergiledikleri görüldü (p=0.029). Özellikle görsel yapılandırma becerileri ve yürütücü işlev fonksiyonları sigara içenlerde kötü yönde etkilenmişti (p=0.020). Sigara içenlerin ortalama 18.71±11.32 yıl, günde ortalama 10-20 adet sigara içtikleri görüldü. Sigara içme süresi arttıkça kognitif fonksiyon kaybının daha da arttığı saptandı (p=0.002). Çalışmamızda nikotin bağımlılığı arttıkça kognitif fonksiyonların daha çok bozulduğu görüldü (p=0.023).
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that smoking is one of the causes of cognitive dysfunction. Smoking is a risk factor for dementia and Alzheimer's disease. The aim of this study was to investigate the effect of smoking on cognitive functions. Materials and Methods: A total of 207 smokers aged 18-65 years who applied to the Ankara Training and Research Hospital Smoking Cessation Policlinic and 191 non-smokers aged 18-65 years who applied to the Family Medicine Polyclinic between 07.02.2019-29.05.2019 were included in the study. The questionnaire questioning sociodemographic characteristics, the Fagerstrom Test for Nicotine Dependence, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory and The Montreal Cognitive Assessment were applied to the participants. Results: When the effects of smoking on cognitive functions are examined; smokers performed worse than non-smokers (p=0.029). Especially visual structuring skills and executive function functions were badly affected in smokers (p=0.020). The mean age of smokers was 18.71 ± 11.32 years and 10-20 cigarettes per day. It was found that as the duration of smoking increased, cognitive function loss increased further (p=0.002). In our study, it was found that as nicotine dependence increased, cognitive functions deteriorated more. (p=0.023).