Tütün atığından hidrojence zengin gaz üretiminde termokimyasal dönüşüm parametrelerinin belirlenmesi
Determination of thermochemical conversion parameters in hydrogen rich gas production from tobacco waste
  1. Tez No: 583484
  2. Yazar: SERKAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her geçen yıl giderek artan dünya nüfusu ve gelişen teknoloji ile birlikte enerjiye olan ihtiyaç da artmaktadır. Fosil kaynakların kullanımı çevreye ve insan sağlığına büyük zararlar verdiğinden, bu kaynaklara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmaktadır. Hidrojen temiz, çevreye zararı olmayan bir enerji taşıyıcısı olup fosil ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmektedir. Bu biyokütle türlerinden biri de tütün atığıdır. Türkiye'de yıllık 7.000 ila 10.000 ton arasında tütün atığı açığa çıkmaktadır. Bu atıklar gazlaştırma yöntemi ile hidrojence zengin ürün gazına dönüştürülebilir. Bu tezde tütün atığının yukarı akışlı reaktörde hava ortamında gazlaştırılmasıyla hidrojen eldesi araştırılmıştır. Gazlaştırma verimine etki eden reaksiyon süresi (10, 15, 20 dk.), reaksiyon sıcaklığı (650, 750, 850 oC), katalizör oranı (0, 20, 40 a/a), katalizör türü (Na2CO3, CaCO3, CaO, Ca(OH)2, NaOH, K2CO3, Ni/Al2O3) hava besleme hızı (2, 3, 4 L/sa), tütün atığının parçacık boyutu (56 μm, 374 μm ve öğütülmemiş) ve kurutma işleminin katı, sıvı ve gaz ürün verimlerine etkisi incelenmiştir. En yüksek hidrojen verimi (5,90 mol H2/kg biyokütle) 56 μm ortalama parçacık boyutundaki tütün atığından %20 a/a Na2CO3 katalizörlüğünde, 3 L/sa hava besleme hızı ve 15 dk. reaksiyon süresinde elde edilmiştir. Elde edilen gaz ürün içerisindeki hidrojen saflaştırılabilir veya bu gaz ürün elektrik ve ısı eldesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
With the ever-growing population of the world and technological developments, the need for energy is also increasing. Since the use of fossil fuels causes major damage to the environment and the human health, renewable energy sources as an alternative to these gains importance. Hydrogen is a clean, environmentally friendly energy carrier and it can be produced from renewable energy sources such as biomass. One of these biomasses is tobacco waste. 7,000 to 10,000 tons of tobacco waste gets produced annualy in Turkey. This waste can be converted into hydrogen-rich product gas through gasification. In this thesis, hydrogen production by gasification of tobacco waste in an updraft gasifier using air as the gasifiying medium was studied. Effect of reaction time (10, 15 20 min), reaction temperature (650, 750, 850 oC), catalyst ratio (0, 20, 40 w/w), catalyst type (Na2CO3, CaCO3, CaO, Ca(OH)2, NaOH, K2CO3, Ni/Al2O3) air feed rate (2, 3, 4 L/h), particle size of tobacco waste (56 μm, 374 μm and untreated) and effect of drying on the yields of solid, liquid and gaseous products were investigated. Highest hydrogen yield (5,90 moles H2/kg biomass) was obtained with a particle size of 56 μm, 20% w/w Na2CO3, 3 L/h air feed rate and 15 min. reaction time. Hydrogen in the obtained gas product can be purified or gas product can be used in generating heat or electricity.