Gürültülü ortamların işitme kaybına etkisi
The effect of noise environments on hearing loss
- Tez No: 583483
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN TÜRKSEVER TETİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünyada ve yurdumuzda son dönemlerde fazlalaşan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte insanlar; hem günlük hayatta hem mesleki hayatta sağlığı olumsuz yönde etkileyen birçok çevresel faktörün etkisi altında kalmaktadır. İnsanın sağlığını, özellikle kulak işitme yeteneğini olumsuz etkileyen gürültü de bir faktördür. Gürültü, kişinin biyolojik ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte, uzun süre gürültülü ortamlarda kalındığında da kulakta kalıcı hasarlar meydana gelebilmekte ve kalıcı veya geçici işitme kayıpları görülebilmektedir. Çok yüksek ses düzeyinden bir veya birkaç kez etkilenme durumunda da akustik travma durumu oluşabilmektedir. Akustik travma, iç kulağın fizyolojik yapısını bozalabilir veya kulak zarını perfore edebilir. Bunun sonucunda kalıcı işitme kaybı meydana gelebilir. Bu çalışmanın amacı, akaryakıt şirketlerinde çalışan işçilerin gürültüye bağlı işitme kaybı olasılıklarını saptamak ve etki değişkenlerini değerlendirmektir. Bu amaca yönelik olarak akaryakıt şirketleri alanında çalışanların sosyo-demografik ve çalışma yaşamı ile ilgili özelliklerine dair bilgi ortaya koymak için anket uygulanmıştır. Ayrıca örneklem grubundaki işçilerin birtakım sağlık muayeneleri ve odyometrik değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkeni gürültü etkeni olup, gürültüye bağlı oluşan işitme kayıpları ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Çalışma bulguları çalışanların %26,6' sın da gürültüye bağlı işitme kaybının mevcut olduğunu göstermiştir. Ayrıca anketlerden elde edilen veriler çalışanların %93,1' inin kulak koruyucusu kullanmadıklarını göstermiştir. Bu oranları işitme sağlığının korunmasına yönelik tedbirler alınmasını ve bu tedbirlerin uygulanmasını gerektirmektedir. Bununla ilgili olarak, işçilerin çok fazla bilinç sahibi olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the increasing population and developing technology in the world and in our country in recent years, people are exposed to many environmental factors that adversely affect health in both daily and professional life. The noise, which is one of the most important factors that pollute the environment we live in, is an important factor that greatly affects our health. Noise causes a negative biological and psychological impact. Besides, long-term noise may also cause permanent damage to the ear and result in permanent or temporary hearing loss. One or more times of very high volume causes acoustic trauma. Acoustic trauma may also damage the physiological structure of the inner ear or perforated tympanic membrane. As a result, permanent hearing loss can happen. The aim of this study is to determine the possibilities of noise-induced hearing loss of workers working in the fuel companies and to evaluate the factors affecting them. In the course of this purpose, the questionnaire was applied to put forward the information related to employees socio-demographic and their work lives characteristics in the field of fuel companies. In addition, some health examinations and audiometric evaluations of the workers in the sample group were held. The independent variable of the study was the noise factor and the hearing loss due to noise was determined as dependent variable. The study findings showed that 26.6% of the workers had hearing loss due to noise. In addition, the data obtained from the surveys showed that 93.1% of the employees did not use ear protector. These ratios are required to takecoutions related to protecting hearing health as well as being applied to these coutions. Therefore, it has been clearly shown up that employees are not aware of using ear protector.